Motoryzacja

Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem jest najważniejsze. Wpływ na nie ma wiele czynników. Jednym z nich jest czystość szyby i jej dobry stan, co przekłada się na widoczność podczas jazdy. Każde pojawiające się zarysowania mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo w trasie. Warto zatem wiedzieć, jak radzić sobie z rysami na szybie samochodowej.

 

Przyczyny powstawania zarysowań na szybie

 

Pojawianie się rys na szybie samochodowej to normalne zjawisko. Powstają one po prostu w wyniku eksploatacji samochodu. Wraz z upływem lat pojawiać będzie się coraz więcej. Najczęściej są skutkiem uderzenia kamieni, które wylatują spod kół auta podczas jazdy. Co jednak ważne, jeśli rysy nie są zbyt duże, to nie ma konieczności wymiany szyby. Można usunąć je samodzielnie. Są na to skuteczne sposoby.

 

Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

 

Jak wspomniano, rysy z szyby samochodowej można usunąć samodzielnie. Do tej czynności przyda się pasta polerska. Dodatkowo zaopatrzyć należy się w filc polerski. Najlepiej jeszcze, aby szyby polerować w zamkniętym pomieszczeniu, np. w garażu. Dzięki temu w pracy nie będą przeszkadzać ani żadne owady, ani złe warunki atmosferyczne. Usuwanie rys z szyb samochodowych rozpocząć należy od dokładnego ich umycia. Powinny być wręcz krystalicznie czyste. Jeśli bowiem pozostaną jakiekolwiek zabrudzenia, podczas polerowania mogą powodować kolejne zarysowania. Kolejny krok to zabezpieczenie samochodu przed plamami, które mogą powstać w wyniku użycia pasty polerskiej.

 

Teraz można przejść już do konkretnego usuwania zarysowań. W tym celu na filc polerski nałożyć należy pastę i rozpocząć polerowanie. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie maszynki. Koniecznie jednak trzeba wiedzieć, jak się nią posługiwać. Jeśli nie posiada się takich umiejętności, lepiej jest z maszynki polerskiej zrezygnować. Powierzchnia szyby polerowana powinna być dokładnie, w sposób ciągły i energicznie. Pamiętać trzeba, aby co jakiś czas oczyszczać filc. Znajdujące się bowiem na nim pozostałości po ścieranym szkle mogą powodować kolejne rysy. Samo polerowanie szyby może potrwać nawet kilka godzin. Dlatego istotne jest, aby zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu.

 

Jak zapobiegać zarysowaniu szyby?

 

Usuwanie zarysowań z szyb samochodowych często bywa bardzo skuteczne. Warto jednak im po prostu zapobiegać. Przede wszystkim powinny być regularnie myte. Ważne jest tu jednak, aby do ich czyszczenia zastosować odpowiednie materiały. Najlepiej sprawdzą się ściereczki z mikrofibry lub po prostu ręczniki papierowe. O szyby samochodowe szczególnie dbać należy zimną. Usuwając lód z szyb skrobaczką, należy robić to wyjątkowo ostrożnie. Zbyt mocne skrobanie to najprostszy sposób na zarysowanie. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płynu do odmrażania szyb. Dodatkowo zimą dobrze jest zakładać na noc folię ochronną, która zabezpieczy przed opadami atmosferycznymi.

 

Sprawdź też inne artykuły