Moda

Łacińskie sentencje – pomysł na tatuaż

Ab ovo usque ad mala w tłumaczeniu na polski oznacza od początku do końca. Niniejsza sentencja jest podatna na interpretację, co daje nam możliwość dopasowania tekstu do siebie. Być może została tu zawarta myśl związana z życiem, związkiem, ale także rozpoczęciem czegoś nowego. Początek i koniec rozumiany jest również jako przemijanie, ulotność rzeczy. Ma bardzo głęboki wydźwięk, który można interpretować za każdym razem inaczej.

Alea iacta est

Oznacza kości zostały rzucone. W naszym języku to bardzo popularne powiedzenie, które w po łacinie brzmi o wiele lepiej.

Ardua prima via est

Najtrudniejszy pierwszy krok jest sentencją łacińską dla osoby, która właśnie wstępuje w trudny moment życia. Coś, o co walczyła bardzo długo z nadzieją, że w końcu jej się uda. Może to być też tatuaż pomagający w motywacji, aby dopiero zacząć dążyć w kierunku spełnienia swoich marzeń.

Carum est, quod rarum est

Wszyscy doskonale wiedzą, że Cenne jest to, co rzadkie. Idealny tatuaż dla osób lubiących się wyróżniać, wychodzić poza schemat, być wyjątkowym. Może to być również zachęta do tego, aby nie brać przykładu z innych, ponieważ każdy jest inny i to czyni każdą osobę kimś cennym.

Non omnis moriar

Nie wszystek umre to bardzo znany cytat z Listu do Pizonów Horacego i został on przeznaczony dla humanistów. W tym stwierdzeniu mowa głównie o naszej twórczości i działalności za życia. Dopóki żyje to, co stworzyliśmy, zostaniemy żywi w pamięci ludzi, istniejących na ziemi po naszej śmierci. Sprawdzi się dla pisarzy, autorów tekstów, książek, ale i osób, które uważają, że w życiu stworzyły coś wielkiego, wartego zapamiętania.

Memento mori

Pamiętaj o śmierci to łaciński cytat, tym razem pochodzący z czasów średniowiecza. Niegdyś było to bardzo często używane powiedzenie. Chodzi w tym o to, aby pamiętać o tym, że życie na ziemi przemija, śmierci nie da się uniknąć, więc nie warto się nim przejmować. Bogactwa i to, co osiągniemy tutaj, po śmierci będą niczym, każdy będzie traktowany tak samo.

Amicus certus in re incerta cernitur

W bezpośrednim tłumaczeniu oznacza to: Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnej sytuacji, a w utrwalonej w języku polskim wersji: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. To powiedzenie łacińskie to wzór tatuażu dla prawdziwych przyjaciół.

Amor non quaerit, amor reperit

Miłość nie szuka, miłość znajduje, to niezaprzeczalnie jeden z lepszych cytatów dla ludzi zakochanych. Wyjaśnia istotę miłości, nie bierze się ona z nachalnego poszukiwania uwagi, tylko znajduje się naturalnie, przypadkowo. Czasami w najlepszym momencie, a innym razem w najgorszym, po to, aby pomóc wyjść drugiej osobie z problemów. Jeśli wasza miłość temu odpowiada, śmiało możecie ozdobić sobie ciało tym pięknym sformułowaniem.

Bono animo es

Niezaprzeczalnie tatuaż dla osoby, która jest pozytywnie nastawiona każdego dnia i próbuje poprawiać humor innym. Bądź dobrej myśli widziane każdego dnia na swoim ciele na pewno będzie powodowało uśmiech na waszej twarzy.

Barba non facit philosophum

Powyższy cytat oznacza: Broda nie czyni filozofem. To dobry pomysł na tatuaż, dla mężczyzny z zarostem, który potrafi żartować z samego siebie, ale jednocześnie potrafi zrobić to w ponadprzeciętny sposób. Jednocześnie, może oznaczać, że sam wygląd nie zmieni człowieka na mądrzejszego i odwrotnie.

Odi et amo

Na koniec coś dla osób rozdartych wewnętrznie. Kocham i nienawidzę to obecnie bardzo popularne zdanie. Nie można mieć w sobie tylko jednego uczucia, lub kilku pozytywnych, nie mając żadnego negatywnego. We wszystkim istnieją dwie strony, dobra i zła i trzeba o tym pamiętać, bo nic nie jest do końca dobre, jak i złe.

Sprawdź też inne artykuły