Technologia

Jak wyregulować reduktor ciśnienia wody?

Reduktor do wody to urządzenie przeznaczone do utrzymywania stałego ciśnienia za głównym zaworem. Zmiany ciśnienia są powodowane przez różnorodne czynniki m.in. przez źle zaprojektowaną instalację. Jego zbyt wysoki poziom może przyczynić się do uszkodzenia rur i usterek wszelkich połączeń elastycznych i złącz. Aby uniknąć tak poważnych awarii, warto zainwestować w dobry reduktor ciśnienia wody i zadbać o jego odpowiednią regulację. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak właściwie wyregulować reduktor, kontynuuj czytanie artykułu.

 

Gdzie zamontować reduktor wody?

 

Reduktor ciśnienia należy zamontować za filtrem i wodomierzem na przewodzie zasilającym. Urządzenie to można zainstalować także strefowo – na zasobnikach i podgrzewczych przewodach. Jednak to rozwiązanie jest uznawane za alternatywę, gdy nie można dostać się do przyłącza głównego. Instalując reduktor ciśnienia, należy pamiętać, aby ustawić go w pozycji pionowej i skontrolować, czy na jego korpus nie oddziałują żadne naprężenia wywołane połączeniem.

 

Reduktor ciśnienia wody – regulacja

 

Aby wyregulować ciśnienie wyjściowe, należy posłużyć się śrubą nastawną. Przy jej pomocy można zarówno zwiększyć jego poziom, jak i zmniejszyć. Aby je podwyższyć, trzeba kręcić śrubą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli jednak chcesz je zredukować, powinieneś kręcić nią w przeciwnym kierunku. Fabryczne ustawienia reduktorów gwarantują wartość ciśnienia wyjściowego równą 3B. Aby zapewnić odpowiednie nastawy ciśnienia wyjściowego, należy zamontować manometr reduktora na wyjściu zaworu.

 

Dobór reduktora ciśnienia wody – na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego urządzenia?

 

Zastanawiasz się, co należy wziąć pod uwagę podczas zakupu reduktora ciśnienia wody? Otóż na początku warto przyjrzeć się materiałom, z jakich wykonano korpusy poszczególnych produktów. Najlepsze są reduktory mosiężne, gdyż cechują się one wysoką odpornością na korozję. Należy jednak pamiętać, że nie należą one do najtańszych urządzeń tego typu. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz sięgnąć po reduktor ciśnienia wykonany ze stali nierdzewnej. Nie jest on tak wytrzymały, jak modele mosiężne, jednak w domach, w których nie zużywa się dużej ilości wody, z pewnością będzie wystarczający.

Podczas zakupu reduktora należy również zwrócić uwagę na manometr. W sprzedaży dostępne są urządzenia ze zintegrowanymi oraz osobnymi manometrami. W prostych, klasycznych reduktorach znajdują się manometry stałe, natomiast w nieco bardziej zaawansowanych sprzętach znajdują się manometry zmienne.

Ponadto, kupując reduktor ciśnienia wody, warto zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w filtry, chroniące sprzęt przed awariami wywołanymi przez zanieczyszczenia. Należy pamiętać, że reduktory z systemami filtrującymi są trwalsze. Ponadto dzięki nim można uniknąć sporych wydatków. W przypadku zatkania filtra wystarczy go przeczyścić lub wymienić na nowy, co jest znaczne tańsze, niż usuwanie awarii w instalacji.

Sprawdź też inne artykuły