Dom i ogród

Jak działa fotowoltaika zimą?

Panele fotowoltaiczne to jeden z najbardziej popularnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej wśród alternatywnych źródeł energii. Fotowoltaika jest bowiem niezwykle wydajna, przez co na jej montaż decydują się już nie tylko konsumenci prywatni, ale również przedsiębiorstwa. Jednak wiele osób, które decydują się na zakup paneli fotowoltaicznych często zadaje sobie pytanie, czy ich wydajność będzie taka sama zimą. Czy ich sprawność w tym czasie spada? A może w ogóle przestają produkować prąd? Na te oraz inne pytania można znaleźć odpowiedzi w poniższym artykule.

Czy fotowoltaika działa w zimie?

Panele fotowoltaiczne czerpią energię z darmowego źródła, jakim są promienie słoneczne. Można wykorzystać je zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w firmie. Praca paneli w dużej mierze zależy od promieniowania słonecznego. To właśnie promienie, padające na płytkę krzemową, mogą zostać przekształcone w energię cieplną lub elektryczną. Jest to tzw. zjawisko fotowoltaiczne. Czy jednak proces ten zachodzi również zimą?

Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna to system całoroczny oraz całodobowy. Oznacza to, że panele będą produkowały energię elektryczną nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, a nawet mróz. Należy jednak pamiętać, że w miesiącach zimowych dni są znacznie krótsze, zmniejsza się również poziom promieniowania słonecznego, przez co zmianie ulega sprawność oraz wydajność instalacji PV. Oznacza to więc, że posiadacz tej instalacji może cieszyć się prądem przez cały rok, jednak zimą będzie go po prostu mniej.

Fotowoltaika — jak działa w zimie?

Jednym z głównych czynników, który znacznie wpływa na skuteczność instalacji fotowoltaicznej, jest nasłonecznienie. Czy jednak tak samo jest z temperaturą? Mogłoby się wydawać, że im na dworze jest cieplej, tym więcej prądu będą produkowały panele słoneczne. Takie założenie jest podstawne, jednak bardziej w przypadku kolektorów słonecznych, których zasada działania jest całkowicie inna. Jak z temperaturą radzą sobie panele fotowoltaiczne?

Instalacja PV najlepiej spisuje się w chłodnych porach. Z kolei bardzo wysokie temperatury, jakie często są obecne latem, mogą obniżyć jej wydajność oraz sprawność. Warto również pamiętać, że panele fotowoltaiczne, które obecnie pojawiają się na rynku, są w stanie skutecznie wykonywać swoją pracę nawet wtedy, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do nawet -40 stopni. Jak więc widać, niskie temperatury nie mają większego wpływu na działanie instalacji fotowoltaicznej.

Jak działa fotowoltaika zimą? — roczny bilans energetyczny

Aby móc ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości na temat działania paneli fotowoltaicznych w chłodniejszych miesiącach, warto wykonać porównanie. Latem, gdy nasłonecznienie jest zwykle dużo wyższe, wydajność instalacji jest najwyższa w ciągu roku. Panele mogą wtedy wytwarzać nawet do 180 kWh na 1 kWp mocy instalacji. Bardzo często zdarza się również, że wyprodukowanej energii jest więcej, niż potrzeba. Wtedy można sprzedać ją do sieci energetycznej lub przechowywać w akumulatorach.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda zimą. W Polsce rzadko kiedy występują mroźne, słoneczne dni. Ponadto stają się one coraz krótsze. Dla porównania, instalacja PV latem wytwarza około 60 kWh na 1 kWp mocy instalacji, natomiast w grudniu i styczniu jest to zaledwie 20-30 kWh. Może wtedy się okazać, że energia produkowana przez instalację nie pokryje zapotrzebowania budynku. Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem może okazać się rezerwa wyprodukowanej energii oraz ta zmagazynowana w sieci energetycznej. Zgodnie z prawem, za każdy przekazany 1 kWh, odbiorca może odebrać 0,7 lub 0,8 kWh. Dotyczy to oczywiście instalacji, które są podłączone do sieci. Warto więc zabezpieczyć się na zimę i skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, jaką jest Eco Nowator. Na stronie https://www.econowator.pl/fotowoltaika-dla-domu/ można zapoznać się z ich ofertą dla gospodarstw domowych. Z kolei przedsiębiorcy, którzy chcieliby czerpać korzyści z instalacji PV przez cały rok, mogą znaleźć więcej informacji na stronie https://www.econowator.pl/fotowoltaika-dla-firmy/.

Sprawdź też inne artykuły