Praca i biznes

Wynajem w kontrze do leasingu

Leasing to nie jedyna forma finansowania auta. Coraz większą popularność zdobywa wynajem średnioterminowy i długoterminowy zwany także autem na abonament. Już blisko co czwarta firma jest zainteresowana ofertą wynajmu, wśród najmniejszych przedsiębiorstw, które planują pozyskać samochody w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dlaczego wynajem to ciekawa alternatywa dla leasingu?

Auto na abonament – czym jest?
Wynajem średnioterminowy dotyczy najczęściej roku, natomiast długoterminowy obejmuje 3-5 lat. Auto na abonament to usługa umożliwiająca korzystanie z fabrycznie nowego auta za stałą miesięczną opłatą abonamentową. Klient nie jest tutaj właścicielem pojazdu, lecz płaci za jego użytkowanie na określony czas. W przypadku Qarson jest to 12 miesięcy, a po zakończeniu umowy nie można wykupić auta. Jego odsprzedaż zostaje po stronie firmy Qarson. Można za to wynająć kolejne, które będzie dopasowane do aktualnych potrzeb firmy.

Co wchodzi w skład stałej miesięcznej opłaty w Qarson?
– fabrycznie nowe auto, na gwarancji producenta,
– rejestracja pojazdu,
– nowe opony letnie,
– pakiet 10 000 kilometrów,
– serwis, przeglądy i naprawy gwarancyjne.
Dodatkowo można dobrać opony całoroczne, pakiet kilometrów od 12 500 do 25 000, ubezpieczenie Qarson (Assistance w cenie, auto zastępcze w cenie), pakiet szkodowy Safe (zniesienie opłaty 500 zł brutto przy każdej szkodzie powstałej z winy użytkownika), dostawę auta do punktu partnerskiego lub pod dom.


Zalety auta na abonament

Przedsiębiorcy pokochali wynajem za pewność kosztów i oszczędność czasu, który mogą przeznaczyć na rozwój swojej działalności. Co jeszcze przemawia za autami na abonament?

  • Możliwość dopasowania oferty do swoich potrzeb i aktualnej sytuacji firmy.
    W Qarson oferowane są tylko fabrycznie nowe auta w rocznym wynajmie. Przedsiębiorca może wybierać spośród najnowocześniejszych modeli i segmentów samochodów. W ofercie znajdzie wiele marek, np. Audi, BMW, Toyota, Ford, Renault, Peugeot czy Citroen oraz popularnych segmentów. To zapewnia dostęp do najnowocześniejszych technologii i rozwiązań motoryzacyjnych, bez konieczności angażowania się w długoterminowe zobowiązania.
  • Świadomość stałych kosztów.
    Pozwala to jeszcze lepiej zaplanować budżet firmowy. Miesięczna opłata abonamentowa w Qarson jest niezmienna, a opłata abonamentowa jest liczona od wartości rocznego użytkowania auta a nie od jego całkowitej wartości.
  • Brak zmartwień o kwestie związane z utrzymaniem pojazdu.

Miesięczna opłata abonamentowa w Qarson zawiera m.in.: rejestrację pojazdu, serwis, przeglądy i naprawy gwarancyjne. Dodatkowe ubezpieczenie Qarson to Assistance w cenie oraz ubezpieczenie z samochodem zastępczym w cenie. To oznacza, że w razie awarii czy konieczności naprawy, doradca Qarson zadba o zapewnienie auta zastępczego. Minimalizuje to więc niedogodności dla klienta oraz oszczędza jego czas na samodzielne załatwianie wszelkich formalności.

Wynajem średnioterminowy kontra leasing
Przyjrzyjmy się zatem, gdzie tkwi różnica między wynajmem a leasingiem. Głównie dotyczy ona kosztów związanych z wysokością miesięcznych opłat oraz możliwości ewentualnego odkupu użytkowanego auta. Opłaty miesięczne za wynajem są zwykle niższe niż w przypadku rat leasingowych za ten sam model. Wykupienie auta nie jest obowiązkowe przy leasingu, jednak rata leasingu jest naliczana od wartości auta. Z kolei opłata abonamentowa wyliczana jest jedynie od wartości rocznego użytkowania auta, a nie jego pełnej wartości. Druga różnica to zakończenie umowy – w przypadku abonamentu nie można wykupić auta, powraca ono do firmy wynajmującej. Oferta leasingowa posiada już taką opcję wykupu. W skrócie, wynajem różni się od leasingu wysokością raty oraz możliwością wykupu auta po zakończeniu umowy.

Wynajem średnioterminowy i długoterminowy to ciekawa alternatywa dla znanego już leasingu. Przedsiębiorcy cenią sobie auta na abonament za pewność kosztów i oszczędność czasu. Brak zmartwień o kwestie związane z utrzymaniem pojazdu (w przypadku Qarson to m.in. rejestracja pojazdu, naprawy, serwis, dodatkowe ubezpieczenie czy pomoc drogowa) w znaczny sposób ułatwia zarządzanie flotą i odciąża od samodzielnego załatwiania wszelkich formalności.

Sprawdź też inne artykuły