Uroda i zdrowie

Kiszone buraki – jak zrobić i jakie właściwości zdrowotne posiadają?

Buraki to kolejne warzywa, które doskonale nadają się do kiszenia. Podobnie jak kapusta, po ukiszeniu wykazują obecność szeregu witamin i składników odżywczych. Rzadziej kisimy buraki, zapominając o ich właściwościach, przede wszystkim zdrowotnych. W trosce o nasze zdrowie, zdecydowanie warto wdrożyć nawyk konsumpcji kiszonych buraków.

Kiszone buraki właściwości zdrowotne

Zakwas powstały z kiszonego buraka to tzw. bomba witaminowa. W procesie kiszenia najważniejsze właściwości buraka zostają zachowane i bardzo pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Kiszone buraki charakteryzują się małą kalorycznością oraz wysoką zawartością wapna, fosforu, potasu, magnezu czy żelaza. W ukiszonych burakach znajdziesz prawdziwe bogactwo witamin A, C, PP, E, K oraz z grupy B. Bardzo duże znaczenie dla organizmu ma obecność kwasu mlekowego, który reguluje PH, wykazuje działanie antybakteryjne oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu. Kwas mlekowy również nawilża i złuszcza. Kiszone buraki mają związki organiczne, które wpływają na opóźnienie zmian miażdżycowych oraz nowotworowych. Wykazują także działanie wspomagające odporność organizmu. Udowodniono także, że buraki kiszone wspierają organizm w walce z kacem i wpływają na regenerację flory bakteryjnej jelit. Ponadto działają przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, a nawet przeciwwirusowo.

Buraki kiszone na co?

Ze względu na szerokie właściwości zdrowotne buraki kiszone wykorzystuje się do walki z wieloma schorzeniami i dolegliwościami, takimi jak np. walka z anemią. Liczne badania wykazały, że obniżają poziom złego cholesterolu oraz pomagają w regeneracji flory bakteryjnej po kuracji antybiotykowej. Buraki kiszone są wskazane jako ważny składnik diet wegan i wegetarian, gdyż dostarczają ważne dla organizmu żelazo. Zawarte w burakach kiszonych związki pomagają w prawidłowej funkcji wątroby i nerek, oczyszczając je z toksyn. Ponadto buraki kiszone wspomagają odchudzanie, odkwaszają organizm oraz regulują przemianę materii. Buraki kiszone są wskazane dla kobiet w okresie menopauzy, gdyż łagodzą nieprzyjemne uderzenia gorąca.

Jak wykorzystać kiszone buraki?

Kiszone buraki są ciekawym składnikiem sałatek oraz jako baza do barszczu. Z nowoczesnych propozycji kulinarnych, interesujące mogą być chipsy z kiszonych buraków oraz kremy. Równie apetycznym dodatkiem do kanapek lub mięsa może być ćwikła z kiszonych buraków. Dla wielbicieli soków bardzo zdrowymi esencjonalnym jest sok wyciśnięty z kiszonych buraków.

Jak ukisić buraki?

Proces kiszenia buraków jest prosty, ale czasochłonny, podobnie jak w przypadku kapusty czy ogórków. Wystarczy, że pokrojone buraki zalejesz solanką, dodasz czosnku, pieprzu, liścia laurowego a resztę pozostawiasz naturalnemu procesowi kiszenia. Możesz użyć naczynia szklanego, metalowego lub kamionkowego. Należy docisnąć warzywa, ponieważ gdyby swobodnie pływały, pojawiłaby się pleśń. Dzięki fermentacji i działaniu odpowiednich bakterii oraz kwasu mlekowego otrzymujemy zdrowy, pełen wartości odżywczych produkt..

Sprawdź też inne artykuły