Lifestyle

Jak zaaranżować pokój gościnny?

Pokój gościnny to pomieszczenie, w którym można ugościć bliskich, znajomych i przyjaciół. Aby odpowiednio spełniało swoje funkcje, należy zadbać o jego odpowiednią aranżację. Powinno być ono zarówno funkcjonalne, jak i przytulne. Bardzo ważne jest również zadbanie o to, aby pokój gościnny spełniał funkcję reprezentacyjną. Powinien on być urządzony estetycznie i ze smakiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak umeblować pokój gościnny efektownie, praktycznie i komfortowo, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Aranżacja pokoju gościnnego – o czym należy pamiętać?

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój gościnny? Co wziąć pod uwagę aranżując to wnętrze? Przede wszystkim pamiętaj, że pomieszczenie to powinny być funkcjonalne, estetyczne i komfortowe. Goście powinni czuć się w nim przytulnie i swobodnie. Bardzo ważne, aby w przestrzeni tej znalazło się miejsce na wszystkie bagaże. Ponadto istotne jest to, żeby goście mieli zapewnioną prywatność i mogli spokojnie odpocząć w wyznaczonym dla nich pokoju. Aby dodatkowo umilić im pobyt, warto umieścić we wnętrzu delikatne dekoracje. Świetnie sprawdzi się np. wazon ze świeżymi kwiatami lub ozdobny odświeżacz powietrza.

Jak umeblować pokój gościnny?

Zastanawiasz się, jakie meble kupić do pokoju gościnnego? Otóż we wnętrzu tym nie może zabraknąć wygodnego łóżka lub kanapy z funkcją spania. Najlepiej wybrać model dwuosobowy lub zainwestować w łoże małżeńskie. Ponadto w pomieszczeniu gościnnym muszą znaleźć się stoliki pokojowe, na których goście będą mogli umieścić przedmioty, które chcą mieć pod ręką. We wnętrzu tym warto postawić także wygodne fotele, szafkę nocną oraz pojemną komodę i szafę, w której przyjezdni będą przechowywać swoje ubrania, bieliznę i akcesoria. W sypialni dla gości nie powinno zabraknąć również odpowiednio oświetlonego lustra, lampki nocnej, zegara i kosza na śmieci. Jeśli chcesz, aby Twoi bliscy czuli się u Ciebie, jak w domu, warto umieścić w ich sypialni również kilka dodatków, np. ciepły koc i rośliny. Ponadto, jeśli dysponujesz większym pomieszczeniem, możesz dodatkowo zainwestować w toaletkę lub konsolę z lustrem, przy której goście będą mieli szansę wykonać zabiegi pielęgnacyjne czy makijaż.

Jakie dodatki wybrać do pokoju gościnnego?

Gdy już wiesz, jak umeblować pokój gościnny, to z pewnością zastanawiasz się, jakie dodatki warto w nim umieścić, aby zapewnić przyjezdnym, jak najwyższy komfort. Otóż w pomieszczeniu tym nie powinno zabraknąć szklanek i wody w karafce lub butelce, a także ciepłego pledu w razie, gdyby noc okazała się zimna. W pokoju gościnnym warto umieścić dywan i zapachowe świece, które stworzą przytulną atmosferę. Cudownym gestem będzie również postawienie na stoliku bukietu świeżych kwiatów. Goście z pewnością to docenią! Do pokoju gościnnego, należy również zakupić miękką, przyjemną pościel. W okresie zimowym świetnie sprawdzi się ta wykonana z bawełny, natomiast latem dobrym wyborem będzie chłodna pościel satynowa lub lniana.

Aranżując pokój gościnny nie zapomnij także o dekoracjach ściennych. Dzięki nim pomieszczenie stanie się cieplejsze i bardziej przytulne. Sięgnij po obraz, makramę lub efektowny plakat. Pamiętaj jednak, że dodatki do sypialni dla gości nie powinny być zbyt wyraziste i przytłaczające, ponieważ mogą powodować problemy ze snem i być męczące dla wzroku. Najlepiej postaw na subtelne dekoracje, utrzymane w stonowanych kolorach.

W jakim stylu urządzić pokój gościnny?

Pokój gościnny najlepiej urządzić w stylu nowoczesnym lub klasycznym. Są to style uniwersalne, które z pewnością nie będą się kłóciły z upodobaniami gości. Przestrzeń warto utrzymać w stonowanych kolorach – beżach, bieli, pastelach czy szarościach. Barwy te nie są męczące dla oczu i nie powodują rozdrażnienia. W sypialni gościnnej lepiej unikać intensywnej czerwieni, różu, pomarańczu i innych wyrazistych kolorów, które mogą wprowadzać chaos, utrudniać relaks i powodować problemy z zaśnięciem. Ponadto warto postawić na minimalizm. Pamiętaj, że zbyt duża ilość przedmiotów może być przytłaczająca.

Sprawdź też inne artykuły