Uroda i zdrowie

Hormon głodu – czym jest Grelina?

Najprościej mówiąc grelina to hormon głodu, który odpowiada za, to kiedy chce się jeść. Za uczucie sytości i głodu w organizmie człowieka odpowiedzialne są dwa hormony: leptyna, która odpowiada za sytość i właśnie grelina, hormon głodu. Jeżeli wydzielanie tych dwóch hormonów jest na prawidłowym poziomie, wtedy odczuwasz głód, kiedy Twój żołądek jest pusty, a jeśli masz poczucie nasycenia – przestajesz jeść.

Hormon  głodu odkryto w 1999 roku. Występuje on w formie nieaktywnej desacylowanej  oraz aktywnej acylowanej. Deasycylowana forma daje bilans energetyczny ujemny, co może powodować utratę masy ciała. Stwierdzono wtedy, że jest to peptyd, który uwalnia się z dwunastnicy i żołądka, jest również w płucach, korze nadnerczy, gonadach, w jelicie czczym, nerkach i przemieszcza się do mózgu. W mózgu zaczyna oddziaływać  z podwzgórzem oraz mózgowymi ośrodkami przyjemności wywołując w nas uczucie głodu.

Interesujące jest to, że u osób szczupłych oraz osób chorych na anoreksję poziom hormonu jest wyższy niż u osób, które są otyłe. Hormon Greliny, jak mówią badania, jest odwrotnie proporcjonalna do spożywanych kalorii, a osoby tracące swoją wagę wytwarzają więcej greliny, tak jakby w organizmie zachodziła walka o odzyskanie poprzedniego tłuszczu.

Otyłość a hormon głodu

Grenlina uaktywnia się, kiedy spożyty posiłek po kilku godzinach zostanie przetrawiony, czyli kilka godzin po jedzeniu. Podczas dnia poziom greliny hormonu głodu zmienia się, ponieważ hormon działa na pobudzenie mózgu. Przed posiłkiem jej poziom w naturalny sposób rośnie, po posiłku spada. Warto wiedzieć, że grelina spowalnia metabolizm i sprzyja nagromadzeniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, sprzyjając otyłości. Osoby z nadwagą powinny przeprowadzić badanie pod kątem leptynooporności, ponieważ możliwe jest, że powodem wyższego poziomu hormonu greliny jest mniejsza wrażliwość komórek na leptynę. W takim przypadku należy stymulować wielkość oraz czas spożywania posiłków.

Jak grelina wpływa na apetyt?

To grelina – hormon głodu odpowiada za Twoją podatność na bodźce takie jak np. zapach świeżego pieczywa czy zapachu gotowanych właśnie potraw. To za jej sprawą burczy Ci w brzuchu, ponieważ pobudza ona wydzielanie gastryny i kwasu solnego, co ma wpływ na perystaltykę jelit. Grelina odpowiedzialna  jest również za opróżnianie żołądka, by był przygotowany na przyjęcie następnego pokarmu.

Jak odżywiać się prawidłowo?

U osób, które są otyłe, ważne w walce z otyłością może być:

– leczenie leptyną, która będzie przeciwstawna do grenliny.

– wysypianie się

– spożywanie posiłków o tych samych porach dnia

Takie zachowania pozwolą regulować domowy rytm dnia, jednocześnie regulując poziom hormonów i ich stężenie do faktycznych potrzeb organizmu.

Wiadomo więc, że otyłość to nie zawsze nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Właściwe badanie pokaże, czy hormony sytości i głodu w organizmie działają prawidłowo. Na podstawie wyników z badań hormonu głodu dietetyk potrafi dobrać dla Ciebie odpowiednią dietę, która pozwoli Ci zapanować nad głodem. W tak ułożonej diecie ważne jest przyjmowanie jedzenia tyle, ile potrzebuje Twój organizm.

Sprawdź też inne artykuły