Lifestyle

Ciekawostki o Japonii

Japonia – kraj, który z jednej strony skrywa wiele tajemnic, a z drugiej oślepia neonami i feerią kolorów. Podbił serca wielu ludzi na świecie swoim balansem między kultem współczesności i przyszłości a nabożną czcią, z jaką traktuje swoje tradycje. Japońska kultura stała się tak dużym obiektem zainteresowania, że wydaje się, iż nie można o niej powiedzieć nic nowego. Czy na pewno? Jakie ciekawostki Japonia jeszcze skrywa?

Zaskakujące ciekawostki o Japonii

Jeden z najmroczniejszych dziejów historii świata to Druga Wojna Światowa. Do jej zakończenia przyczyniło się tragiczne wydarzenie, jakim było zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Pierwotnie, na liście miast do zbombardowania znajdowały się Kokura, Hiroszima, Yokohama, Niigata i Kioto. Nagasaki wcale nie miało znaleźć się wśród zaatakowanych miast, jednak amerykański sekretarz wojny, Henry Stimson pałał wielkim sentymentem do Kioto, w którym spędził niegdyś miesiąc miodowy. Dzięki temu sentymentowi, była stolica Japonii została oszczędzona, a w jej miejsce zbombardowano Nagasaki.

Ninja i ptasi trel

Ninja byli i są ważną częścią kultury japońskiej. Ci wywodzący się z czasów feudalizmu skrytobójcy i tajni agenci budzili prawdziwą grozę, a ich wyjątkowe umiejętności obrosły wieloma mitami. W folklorze są przedstawiani jako doskonale wytrenowani najemnicy, którzy potrafili stawać się niewidzialni, chodzić po wodzie, a nawet kontrolować żywioły. Byli nieustraszeni i nieprzewidywalni. Bali się ich wszyscy, nawet potężni władcy Japonii. Żeby bronić się przed atakami ninja, w wielu pałacach były montowane słowicze podłogi, które były swojego rodzaju alarmem antywłamaniowym. Pod podłogami montowano specjalne gwoździe, dzięki czemu, gdy ktoś na nie nadepnął, wydawały z siebie dźwięk podobny do ptasiego śpiewu.

Miłość do robotów

Japonia jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie krajów na świecie. Fascynacja automatyzacją życia i otoczenia jest doskonale widoczna na ulicach rozświetlonych neonami miast. Automaty sprzedażowe są tak popularne, że jedna taka maszyna przypada na 23 osoby. Oznacza to, że w całej Japonii jest około 5 milionów urządzeń, w których można kupić niemal wszystko, począwszy od bananów i parasolek, poprzez piwo i ciepłe dania, skończywszy na… szczeniaczkach. Postęp technologiczny ogarnął jednak nie tylko sektor handlowy. Japonia jest liderem w dziedzinie robotyki. W fabrykach w całej Japonii pracuje ponad ćwierć miliona robotów przemysłowych. Poza nimi, wielką popularnością cieszą się między innymi:

  • roboty rozrywkowe,
  • roboty humanoidalne (androidy),
  • roboty społeczne (np. pomocnicy lub terapeuci),
  • roboty mobilne,
  • roboty-strażnicy,
  • roboty-zwierzęta,
  • roboty-astronauci.

Król Królik

Wyspa o wdzięcznej nazwie Ōkunoshima to urocza ciekawostka dla dzieci o Japonii. Jej inna nazwa to Wyspa Królików. Historia tego miejsca przypadająca na okres Drugiej Wojny Światowej jest makabryczna, gdyż znajdowała się tam fabryka broni chemicznej. W roku 1946 rozpoczęto jednak likwidację ośrodka, a wyspa z czasem wyludniła się całkowicie. Nie oznacza to jednak, że na wyspie nikt nie pozostał. Zwierzęta, od których wzięła się jej nazwa, całkowicie opanowały opuszczone miejsce. Teraz jest to ośrodek turystyczny, gdzie na 700 km² żyje około 1000 królików. Wywodzą się one prawdopodobnie od ośmiu sztuk, które zostały porzucone w lokalnej szkółce. Znane z imponującego tempa rozmnażania się, króliki wzięły wyspę we władanie.

Japonia to kraj postępu i tradycji, mrocznych tajemnic i neonowych świateł. Tutaj na tragedii powstaje coś pięknego, a automatyzacja rozpieszcza ludzkość. Takie połączenie w harmonijnej atmosferze budzi zainteresowanie i wręcz zachęca do zagłębienia się w jego sekrety.

Sprawdź też inne artykuły