Motoryzacja

Zużycie paliwa – jak obliczyć?

Zużycie paliwa stanowi jeden z najwyższych kosztów związanych z eksploatacją samochodu. Samo wartość nie zależy jedynie od modelu auta, ale również od wielu innych czynników. Warto zatem wiedzieć, jak poprawnie obliczyć zużycie paliwa. Od tego bowiem w dużym stopniu zależeć będą koszty użytkowania samochodu.

Co wpływa na zużycie paliwa?

Jak wspomniano, na zużycie paliwa wpływ ma wiele różnych czynników. Wśród nich wymienić można styl jazdy, ewentualne usterki w aucie, niskie ciśnienie w oponach, podróż z włączoną klimatyzacją czy dodatkowe wyposażenie. Poza tym na zużycie paliwa mają wpływ również przewożenie ciężkich rzeczy, miejsce poruszania się (jazda w mieście czy na trasie) oraz źle dobrany olej silnikowy. Czynników może być jeszcze więcej, te jednak należą do najważniejszych. Warto podkreślić, że jeśli zauważy się nagły wzrost spalania paliwa, a wysoka wartość będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, to dobrym pomysłem będzie sprawdzenie stanu technicznego auta w warsztacie.

Licznik spalania paliwa w samochodzie

Zdecydowana większość samochodów wyposażona jest w licznik spalania. Wskazuje on, ile w danym momencie auto zużywa paliwa. Dodatkowo wskazuje, ile wynosi średnia wartość. Trzeba jednak pamiętać, że licznik ten często nie wskazuje rzeczywistego stanu w 100%. Odchylenia sięgają zwykle ok. 10%. Tego typu nieścisłości zwykle pojawiają się w przypadku starszych modeli samochodów. Jednak posiadając licznik spalania, można bez obaw zawierzyć jego wskazaniom. Nawet jeśli nie są one w 100% rzeczywiste, to odchylenia nie są bardzo znaczące.

Jak obliczyć spalanie paliwa samodzielnie?

Zużycie paliwa w aucie można oczywiście obliczyć także samodzielnie. Co ważne, nie jest to skomplikowane i nikt nie powinien mieć z tym problemu. Nawet jeśli kierowca posiada licznik spalania w swoim aucie, warto samemu kontrolować co jakiś czas tę wartość, aby sprawdzić, czy wyniki się pokryją. W pierwszej kolejności należy zatankować samochód do pełna. Krok drugi to spisanie stanu licznika. Następnie trzeba przejechać określoną liczbę kilometrów, na przykład 50 km. Po przebyciu tego odcinka znów należy zatankować auto do pełna. W ten sposób można uzyskać niezbędne dane do wyliczenia spalania paliwa. W tym momencie trzeba podzielić ilość zatankowanego paliwa za drugim razem przez przejechane kilometry i pomnożyć przez 100. Dla przykładu, jeśli przejechało się 50 km, a na stacji zatankowało się 4 litry paliwa do pełna, to wykonać należy dzielenie 4/50 i pomnożyć przez 100. Wynik to 8 litrów na 100 kilometrów. Jak zatem widać, nie jest to zbyt trudne i każdy kierowca powinien obliczyć spalanie paliwa.

Wiedza na temat tego, ile samochód spala paliwa, jest bardzo ważna. To właśnie paliwo generuje największe koszty związane z eksploatacją auta. Dlatego przed zakupem pojazdu zawsze warto sprawdzić, ile dany model spala średnio paliwa. Dzięki temu już po zakupie samochodu uniknie się niemiłych niespodzianek związanych z dużo większymi wydatkami na paliwo, niż się wcześniej planowało.

Sprawdź też inne artykuły