Uroda i zdrowie

Vacuum ćwiczenie na brzuch – jak wykonać?

Od pewnego czasu zauważyć można coraz większą popularność ćwiczenia vacuum. Jest to ćwiczenie, które było częścią treningu wielu kulturystów w drugiej połowie XX wieku. Wystarczy wspomnieć, że w tamtym czasie popularyzował je choćby Arnold Schwarzenegger. Choć ćwiczenie to, jak wspomniano, znów staje się coraz popularniejsze, to zauważyć można, że nie każdy dokładnie wie, na czym ono polega i jak je prawidłowo wykonać. Czym zatem jest ćwiczenie na brzuch vaccum i jak je wykonać?

Czym jest vaccum?

Vaccum co ćwiczenie na brzuch. Konkretnie rzecz ujmując, jest to ćwiczenie, które angażuje mięśnie głębokie brzucha. Zasysając powietrze, osoba ćwicząca jest w stanie zmniejszyć obwód talii. Co ważne, jeśli ćwiczenie vacuum wykonywane jest systematycznie i prawidłowo, to przynosi naprawdę zadowalające efekty. Z pozoru wydaje się, że wykonanie tego ćwiczenia jest bardzo proste. Co w końcu może być trudnego w zassaniu powietrza i wciągnięciu brzucha? Wiedzieć jednak trzeba, że nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Tylko prawidłowe wykonanie ćwiczenia przyniesie oczekiwane efekty.

Jak wykonać vacuum?

W pierwszym kroku stanąć należy prosto i wykonać 2-3 powolne, głębokie oddechy. Drugi krok to wypuszczenie całego powietrza z płuc. Ważne jest, zrobić to w taki sposób jakby „przyklejało się” brzuch do kręgosłupa i tworzyło z jamy brzusznej coś w rodzaju opakowania próżniowego. W takiej pozycji i należy wytrzymać przez kilka sekund i oddychać normalnie. Ćwiczenie vacuum można wykonywać jeszcze w inny sposób. Mowa tu o wykonywaniu tego ćwiczenia w klęku podpartym lub na siedząco. Na początku, ćwiczenie wykonywać można w 3 powtórzeniach, każde po 10-15 sekund. Między każdym powtórzeniem powinno zrobić się przerwę trwającą 30-45 sekund na złapanie oddechu. Wraz z czasem można zwiększać poziom trudności i wydłużać czas wykonywania ćwiczenia. Jedno powtórzenie nie powinno trwać jednak dłużej niż minutę. Przy ćwiczeniu vacuum istotne jest nie tylko to, jak się je wykonuje, ale również to, jak się do jego wykonywania przystępuje. Ćwiczenie najlepiej jest wykonywać na pusty żołądek. Wynika to po prostu z tego, że przy pustym żołądku uzyskać można większe „wklęśnięcie”.

Vacuum ćwiczenie – efekty?

Największym efektem ćwiczenia vacuum jest pogłębienie wcięcia w talii. Jednak istotna jest tu systematyczność. Ćwiczenie wykonywane powinno być minimum trzy razy w tygodniu. Najlepiej jednak, aby wykonywane było codziennie. W takim przypadku pierwsze efekty będą widoczne już po około miesiącu. Co ważne, ćwiczenie vacuum to nie tylko skuteczny sposób na zmniejszenie talii. Ma ono również zalety rehabilitacyjne i wzmacniające, a do tego poprawia równowagę. Ćwiczenie vacuum wykonywać może niemal każdy. Nie wiążą się z nim żadne wady. Jedyne przeciwwskazania to ciąża i czas zaraz po ciąży, nadciśnienie tętnicze, rozejście mięśnia prostego brzucha oraz aktywny nowotwór. Jeśli kogoś te przeciwwskazania nie dotyczą, to nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby spróbować ćwiczenie wykonać.

Sprawdź też inne artykuły