Technologia

Szybkie ładowanie – czy zaszkodzi baterii w telefonie?

Sprzęty elektroniczne na dobre zagościły w naszych domach i nie tylko. Coraz bardziej popularne są również auta elektryczne. Jedno, co jest pewne, to to, że każdy chce, aby jego urządzenie czy auto ładowało się jak najszybciej. W autach montowane są coraz to nowocześniejsze ładowarki, znacznie skracające czas ładowania. Identyczny trend możemy zauważyć w wypadku telefonów komórkowych. Powstały nawet smartfony, które ładować można bezprzewodowo oraz przekazywać energię elektryczną z jednego do drugiego. Rodzi się tylko pytanie, czy szybkie ładowanie niszczy baterię?

Szybkie ładowarki stosowane w telefonach starszej generacji

Wiele osób zastanawia się, czy można kupić sobie ładowarkę nowszego typu i dzięki temu szybciej ładować starsze smartfony. Niestety nie zawsze. Szybkie ładowanie szkodzi baterii, jeśli dobierzesz nieodpowiednią ładowarkę. Należy sprawdzić parametry techniczne smartfona, aby dobrać odpowiednią ładowarkę. Istotne są tu natężenie oraz napięcie. Muszą być zgodne na ładowarce z tymi, które masz podane w parametrach technicznych telefonu. Ale są też dostępne na rynku inteligentne rozwiązania w ładowarkach, które automatycznie po podłączeniu, dobierają odpowiednie parametry ładowania dla konkretnego sprzętu. Jeśli Twój sprzęt nie spełnia oczekiwań, a nie ma dostępnych kompatybilnych ładowarek, warto zastanowić się nad wymianą.

Czy warto kupić telefon obsługujący szybsze ładowanie?

Żyjemy w czasach, kiedy każdy ceni sobie swój czas. Z pomocą smartfona możemy zrobić praktycznie wszystko. Od zapłaty rachunków po rezerwację biletów na ulubiony spektakl czy nawet podejrzenie monitoringu. Wymagamy od swoich smartfonów coraz więcej, między innymi tego, żeby jak najkrócej się ładowały. Zalet jest wiele i każdy je doceni, natomiast wielu nurtuje pytanie, czy szybkie ładowanie zaszkodzi baterii w telefonie?

Szybkie ładowanie a żywotność baterii

Powstało już wiele technologii szybkiego ładowania akumulatorów, jednak sama ładowarka to nie wszystko. Wraz z ich rozwojem opracowano też nowe rodzaje baterii, które są do tych natężeń odpowiednio przystosowane. Tutaj też można samemu wybrać ładowarkę, porównując ją z parametrami telefonu oraz samej baterii, ale najczęściej odpowiedni model otrzymujemy już w zestawie z telefonem. Jeśli sam wybierasz ładowarkę oraz kabel, warto zainwestować w te droższe modele, tak zwane wzmocnione. Jeśli końcówki kabli są na przykład pozłacane, to lepiej będą przewodziły prąd. Wielu twierdzi, że szybkie ładowanie szkodzi baterii. Oczywiście nie można odpowiedzieć jednoznacznie, że tak nie jest, bo nie każda bateria jest przystosowana do szybkich poborów energii. Natomiast jeśli kupujesz smartfon posiadający tę technologię, to możesz spać spokojnie i cieszyć się zaletami, jakie oferuje. Nowoczesne baterie są odpowiednio zaprojektowane oraz przystosowane do różnych technologii ładowania. Dlatego tak ważna jest weryfikacja, czy w instrukcji producent zalecił stosowanie ładowarek nowszej generacji. Jeśli nie, to możesz nieodwracalnie zniszczyć akumulator w swoim smartfonie.

Sprawdź też inne artykuły