Motoryzacja

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych – rodzaje stacji

Stacje ładowania samochodów elektrycznych są coraz bardziej popularne na rynku. Kierowcy chętnie stawiają na pojazdy przyszłościowe i ekonomiczne, które pozwalają oszczędzać. Jakie rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych są najbardziej znane? O czym warto pamiętać? Jakie cechy ma stacja ładowania samochodów elektrycznych? Czym jest stacja ładowania samochodów elektrycznych?

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych – co to jest?

Elektryczne samochody coraz częściej pojawiają się na drogach, także w naszym kraju. W związku z tym zauważamy rosnącą liczbę stacji i punktów ładowania. Pozwalają one korzystać z auta dzięki załadowaniu z użyciem prądu. Ze względu na rodzaj prądu, takie stacje korzystają z ładowarek AC i DC. Ładowarka AC cechuje się tym, że ładuje prądem zmiennym i jest wolniejsza od stacji, jaka zasilana jest prądem stałym. Zazwyczaj bazuje na złączu Type 2 i jeżeli korzysta z modułu EVSE, z pewnością dochodzi do zwiększenia mocy ładowania. Korzystanie z naściennej ładowarki jest nie tylko wygodne, lecz także sprawne i bezpieczne. Ładowarka DC z kolei ładuje stałym prądem i jest szybsza od poprzedniego rozwiązania. Wykorzystuje w swojej pracy zmienny prąd i przemienia go na stały. Natężenia i napięcia wykorzystywane w urządzenia często wymagają instalacji transformatora sieciowego przy ładowarce, co pozwala na dostarczenie sporej ilości energii. Wykorzystanie wiąże się z różnorodnymi modelami aut elektrycznych.

Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Okazuje się, że stacje ładowania samochodów elektrycznych można podzielić na następujące grupy:

  • Szybkie – od 50 kW DC.
  • Średnio szybkie – od 11 do 22 kW AC.
  • Wolne – o prądzie zmiennym o mocy niższej niż 11 kW AC.

Z czasem na rynku pojawiać się z pewnością będą ultraszybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych na stały prąd, o mocy nawet 100 i 300 kW. Przeznaczenie danej stacji jest zależne od jej umiejscowienia. W często obleganych miejscach (autostrady, hotele, restauracje), instalowane będą stacje o dużej mocy, na stały prąd. Ultraszybkie i szybkie stacje natomiast mają być bazową infrastrukturą szkieletową usługi ładowania w kraju. Dzięki temu klienci będą mogli przemieszczać się na długich dystansach, między miastami Polski i w innych krajach europejskich.

Stacja do ładowania samochodów elektrycznych

Jeśli chodzi o stacje wolnego i średniego ładowania, warto wyróżnić modele stojące (najczęściej z dwoma gniazdami ładowania) i wiszące (z jednym gniazdem). Te drugie są polecane głównie w garażach podziemnych dla hoteli, wspólnot mieszkaniowych, domów jednorodzinnych, czy też galerii handlowych. Stacje ładowania mają wiele zalet. Zapewniają większą moc niż zwykłe gniazdo elektryczne i często posiadają zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Nie zapominajmy o tym, że auto można ładować bezpośrednio z gniazdka, ale większe bezpieczeństwo i szybkość ładowania dadzą nam specjalne stacje. Szczególnie cenne są stacje szybkiego ładowania, jakie pozwalają zaoszczędzić czas i szybko uzyskać pożądane efekty.

Sprawdź też inne artykuły