Lifestyle

Sposób na śmierdzące buty – co zrobić?

Brzydki zapach z butów to dość spory problem. Często prowadzi to do niezręcznych sytuacji i powoduje zawstydzenie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby problem ten zredukować, a nawet pozbyć się go całkowicie. Dlaczego z butów może wydobywać się brzydki zapach i w jaki sposób sobie z nim poradzić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Przyczyna śmierdzących butów

Jak wspomniano, są skuteczne sposoby na to, aby poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z butów. Jednak to, który z tych sposobów zastosować, zależy głównie od przyczyny śmierdzenia butów. Często są to dość banalne powody. Najczęściej jest to po prostu słaba jakość obuwia bądź wkładek. Przyczyną może być również niewłaściwa pielęgnacja butów. To nie wszystko, nieprzyjemny zapach może być również rezultatem braku wentylacji, potliwości stóp czy złego przechowywania obuwia. Każdy z tych elementów może wpływać na szybką utratę świeżości przez buty, a tym samym na wydzielanie przez nie brzydkiego zapachu. Jaki zatem jest skuteczny sposób na śmierdzące buty?

Właściwie dbanie o buty

Kluczową kwestią jest tu właściwa pielęgnacja butów. Zacząć należy od regularnego czyszczenia obuwia. To, w jaki sposób to robić uzależnione jest od materiału, z którego buty zostały wykonane. Dlaczego systematyczne czyszczenie obuwia jest tak ważne? Nie chodzi tu jedynie o to, aby buty ładnie wyglądały. Czyszcząc obuwie, usuwa się z niego także różnego rodzaju bakterie, które mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Oczywiście mówiąc o czyszczeniu, nie ma się na myśli tylko zewnętrznej części butów. Istotne jest również ich wnętrze. Dlatego, jeśli istnieje możliwość wyjęcia wkładek, to należy je regularnie prać bądź wymieniać na nowe. Warto stosować wkładki o właściwościach przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych, które skutecznie niwelują brzydki zapach. Dobrym rozwiązaniem jest także częste wietrzenie butów, np. na balkonie. Dotyczy to zwłaszcza butów wykonanych z tworzyw sztucznych. Również miejsce, w którym przechowuje się buty, powinno być dobrze wentylowane.

Zmniejszenie potliwości stóp

Przykry zapach, który wydobywa się z butów, może być także spowodowany nadmierną potliwością stóp. Choć stopień potliwości stóp jest kwestią indywidualną, to jednak są sposoby na to, aby ją nieco ograniczyć. Najważniejsza jest tu rzecz jasna właściwa higiena stóp. Warto także stosować antyperspiranty do butów. Skutecznie chronią one stopy przed zbyt dużą wilgocią oraz minimalizują nieprzyjemny zapach. Nie można także zapomnieć o skarpetach. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie skarpet wykonanych w 100% z bawełny. Dodatkowo skarpety trzeba oczywiście systematycznie zmieniać. Warto robić to nawet dwa razy dziennie.

Śmierdzące buty – co zrobić?

Z problemem śmierdzących butów można także poradzić sobie, stosując domowe sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Niemal każdy posiada ją w swoim domu. Soda oczyszczona skutecznie zabija grzyby i bakterie, które w dużej mierze przyczyniają się do wydzielania przez buty nieprzyjemnego zapachu. Warto zatem czyścić obuwie od czasu do czasu właśnie sodą oczyszczoną, zwłaszcza że jest to bardzo proste. W tym celu wystarczy wysypać ją na wkładki i pozostawić na kilka godzin. Potem wystarczy dokładnie wytrzepać buty z sody. Przez kilka godzin soda oczyszczona skutecznie pochłonie brzydki zapach oraz wilgoć.

Sprawdź też inne artykuły

More in:Lifestyle

1 Comment

  1. Bardzo przyjemnie się czytało, świetnie napisane

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.