Moda

Rodzaje spodni męskich

Przyjmuje się,  że mężczyźni przywiązują mniejszą wagę do swojej garderoby niż kobiety. Ostatnie lata pokazują jednak, że nie tylko płeć piękna chce się dobrze prezentować. Na rynku pojawia się coraz więcej fasonów męskiej garderoby, a sami zainteresowani mogą przebierać w propozycjach zarówno w sieciówkach, jak i w sklepach premium. Jedną z części garderoby, która na przestrzeni lat uległa rozwojowi, są spodnie męskie. Kiedyś w sklepach roiło się od klasycznych, prostych nogawek. Obecnie jednak kroje spodni męskich są zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej podpowiemy Ci, czym się one charakteryzują i z czym warto je nosić.

Typy spodni męskich – dopasowanie nadal w modzie?

Czasy, kiedy idealnie dopasowane spodnie były zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, już minęły. Od kilku sezonów w męskich garderobach pojawiają się fasony slim i skinny. Pierwszy z nich oznacza, że nogawki są dobrze dopasowane i podkreślają naturalne kształty sylwetki. Aby prezentowały się dobrze, muszą być przede wszystkim dobrane odpowiednio do figury (w ten sposób podkreślą jej największe atuty, przy jednoczesnym tuszowaniu ewentualnych niedoskonałości). Tego typu kroje spodni męskich sprawdzą się zarówno w stylizacjach casualowych, jak i eleganckich. W sprzedaży dostępne są modele uszyte z różnych materiałów, dzięki czemu założysz je nie tylko jako klasyczne jeansy, ale również jako część garnituru czy innego eleganckiego zestawu.

Obcisłe rodzaje spodni męskich to także krój skinny. Są to ultra dopasowane na całej długości rurki, przez co idealnie opinają nie tylko łydki, ale również uda. Fason ten zdecydowanie nie jest zalecany do formalnych stylizacji. Takie typy spodni męskich sprawdzą się jako element codziennej garderoby lub jako część stylizacji typowo imprezowej. Spodnie skinny są najczęściej szyte z materiałów zawierających domieszkę włókien elastycznych, takich jak lycra, dzięki czemu, mimo idealnego dopasowania pozostają one wygodne.

Klasyczne spodnie męskie

Krój regular jest jednym z najpopularniejszych typów spodni męskich. Tego typu element garderoby to przede wszystkim proste nogawki bez zwężeń. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą m.in. wysokością stanu. Ma to niemałe znaczenie przy doborze kroju do sylwetki – wyżsi mężczyźni powinni wybierać niski stan, z kolei dla niższych zdecydowanie lepsza będzie standardowa wersja. Musisz również pamiętać, że takie rodzaje spodni męskich najlepiej prezentują się m.in. z koszulami o kroju regular lub z klasycznymi sweterkami.

Szerokie kroje spodni męskich to również tzw. „dzwony”. Były one szczególnie popularne w latach 70., jednak od kilku lat znów nieśmiało wspinają się na popularne sklepowe półki. Są one jednym z najbardziej charakterystycznych elementów garderoby w stylu vintage, a ich krój jest zdecydowanie jednym z najwygodniejszych. „Dzwony” występują nie tylko w wersji jeansowej, ale są szyte również z bardziej elastycznych materiałów, takich jak np. sztruks.

Fasony spodni męskich to nie tylko szerokie lub zadziwiająco wąskie nogawki. Swego czasu popularne były również modele z obniżonym krokiem lub w stylu Alladyna. Kroje te można uwielbiać lub wręcz nienawidzić. Warto jednak pamiętać, że klasyczne rodzaje spodni męskich sprawdzą się zarówno w sytuacjach formalnych, jak i w tych bardziej codziennych.

Sprawdź też inne artykuły