Motoryzacja

Przegląd techniczny auta po terminie – kara, ile kosztuje i gdzie zrobić przegląd po terminie?

Przegląd techniczny zazwyczaj kojarzy się z kolejną cykliczną opłatą oraz chwilą niepewności, czy samochód jest w stanie posłużyć swojemu właścicielowi przez kolejny rok. Choć raz w życiu zdarzyła się sytuacja, w której przypomniałeś sobie o terminie przeglądu chwilę przed jego upływem. Jednak co zrobić, gdy pamięć Cię zawiedzie, a termin ulegnie przedawnieniu?

Kara za przegląd pojazdu po terminie

Przegląd techniczny powinien odbywać się raz w roku. Wyjątkiem są samochody młodsze, niż 5 lat – pierwsza kontrola powinna być wykonana przed upływem 3 lat, zaś następna, zanim miną kolejne 2 lat. Pamiętaj, że jeżeli Twój samochód nie posiada aktualnego przeglądu, nie masz prawa poruszać się nim po drogach publicznych. Jeśli złamiesz ten zakaz, musisz liczyć się z konsekwencjami. Za brak ważnego badania technicznego grozi Ci zatrzymanie dowodu rejestracyjnego na okres 7 dni, a także możliwość nałożenia na Ciebie mandatu karnego w wysokości 500 zł. Policjant, który wykryje brak przeglądu, może również nakazać odholowanie samochodu na lawecie, za co Ty poniesiesz koszty. Dodatkowym ryzykiem obarczona jest sytuacja, w której doszłoby do kolizji, wypadku bądź stłuczki z Twoim udziałem. Brak ważnego badania może skutkować problemami z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela w zakresie polis dobrowolnych, AC czy NNW.

Ile kosztuje przegląd pojazdu po terminie?

Kolejną konsekwencją niewykonania przeglądu w wyznaczonym czasie jest wyższa opłata. Standardowa stawka wynosi jedynie 99 zł. Jednak ile kosztuje przegląd po terminie? Jeśli wykonasz zaległe badanie techniczne samochodu osobowego w ciągu 30 dni po upływie terminu, zapłacisz dwukrotność stawki bazowej, czyli aż 198 zł. Dlaczego koszt jest tak wysoki? Z tego względu, że stanowi pewnego rodzaju motywację dla zapominalskich, aby starali się dopilnować terminu przeglądu i wykonali go na czas. Warto zatem zadbać o swój portfel oraz ustawić sobie przypomnienie o zbliżającym się przeglądzie lub zapisać jego datę w kalendarzu.

Gdzie można zrobić przegląd samochodu po terminie?

Aby wykonać przegląd techniczny auta po terminie, musisz udać się do najbliższej stacji diagnostyczną. W przypadku stacji kontroli pojazdów nie obowiązuje rejonizacja – oznacza to, że możesz wykonać przegląd samochodu w dowolnym miejscu oraz mieście bez względu na to, gdzie mieszkasz. To właśnie tam diagnosta sprawdzi, czy Twoje auto jest wciąż sprawne i bezpieczne. Co ważne, pojazdy z instalacją LPG CNG powinny przechodzić przegląd co roku, niezależnie od wieku. Opłatę za tego typu badanie uiszcza się przed jego rozpoczęciem. Pamiętaj jednak, że diagnosta nie zwróci Ci pieniędzy w przypadku, gdy Twoje auto ze względu na zły stan techniczny nie przejdzie przeglądu.

Jak widać, niewykonanie przeglądu technicznego w terminie wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Zachęcamy więc, aby trenować swoją pamięć i nie dopuścić do przedawnienia terminu! W ten sposób zapewnisz sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz nie narazisz się na dodatkowe koszty.

Sprawdź też inne artykuły

More in:Motoryzacja

1 Comment

  1. Dziś rzadko się zdarzają takie teksty jak ten

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.