Lifestyle

Otwieranie wina bez korkociągu – 5 sposobów

Ile to razy zdarzyło się postawić na stole lampki i butelkę dobrego wina, i nagle okazało się, że nie ma czym go otworzyć. Brak korkociągu może być dość problematyczny. Nie trzeba jednak w takiej sytuacji wpadać w panikę. Istnieją skuteczne sposoby na to, aby otworzyć butelkę wina bez korkociągu. Zatem jak otworzyć wino bez korkociągu?

Użyj buta

Jeden ze skutecznych sposobów na otwarcie wina bez korkociągu polega na użyciu… buta! Jak to zrobić? Butelkę wina postawić należy na wewnętrznej podeszwie buta. Następnie właśnie w takim ułożeniu należy przystawić but do stabilnej i gładkiej ściany. Można do tego wykorzystać ścianę. Pamiętać jednak trzeba o ostrożności, aby jej przypadkowo nie uszkodzić. Aby otworzyć wino należy jedną ręką chwycić butelkę w miejscu, w którym zaczyna się ona rozszerzać. Drugą ręką podtrzymywać należy but. Nie może się on zsunąć z butelki. Następny krok to dynamiczne uderzenie dnem butelki w bucie o pionową powierzchnię. Należy to zrobić dynamicznie, ale delikatnie. W innym wypadku istnieje ryzyko rozbicia butelki.

Wbij korek do środka

Nikt nie powiedzieć, że otwarcie butelki wina musi polegać na wyjęciu korka. Ten może znaleźć się także wewnątrz butelki. Jeśli zatem nie posiada się korkociągu, można korek wbić do środka. Do tego celu wykorzystać należy długi i sztywny przedmiot. Może być to śrubokręt bądź widelec. Ważne, aby przedmiot ten był dość długi. Dzięki temu wepchnięcie korka do butelki pójdzie sprawniej.

Wykorzystaj śrubę

Otwieranie wina bez korkociągu możliwe jest także przy wykorzystaniu śruby. Powinna być to dość długa śruba z gwintem. Należy kręcić ją w środek korka. Śruba musi stabilnie utknąć w korku. Następnie należy wziąć obcęgi i chwycić nimi śrubę. Teraz mocnym i szybkim ruchem w górę należy wyszarpać korek na zewnątrz.

Wypróbuj sposób z zapalniczką

Jak otworzyć wino przy pomocy zapalniczki? W tym celu podgrzać należy przestrzeń między winem a korkiem. Nie jest to trudne. Wystarczy do szyjki butelki przyłożyć ogień z zapalniczki. Ważne jest, aby podczas podgrzewania butelki obracać ją delikatnie dookoła. Wysoka temperatura musi bowiem rozłożyć się równomiernie. Już po mniej więcej minucie korek powinien powoli wydostawać się z butelki. Należy w tym momencie zachować ostrożność. Korek pod wpływem temperatury może nagle wystrzelić z butelki.

Wyjmij korek nożem

Ostatni sposób polega na użyciu noża. Istotne jest jednak, aby był to dość wąski nóż. Ostrze noża wbić należy w poprzek korka. Koniecznie zrobić to należy idealnie w środek korka. Gdy ostrze stabilnie utknie w korku, wówczas można zacząć delikatnie wykręcać korek. W momencie, kiedy korek będzie wykręcony do połowy, można zacząć ruszać nim gwałtowniej na boki. Po kilku chwilach korek powinien wyjść z butelki.

Jak zatem widać, choć korkociąg zdecydowanie pomaga wyjąć korek z butelki, to nie jest zawsze koniecznie potrzeby. Można skorzystać, z którejś z powyższych metod. Nie są trudne do zastosowania. Oczywiście nie można zapomnieć o ostrożności. Wszystko po to, aby niechcący nie wylać wina.

Sprawdź też inne artykuły