Technologia

Ogrzewanie domu pompą ciepła – czy warto?

Spośród wszystkich sposobów na ogrzewanie domów, wyróżnić można ten jeden, który zyskuje na popularności, a jest nim pompa ciepła. Wykorzystuje ona ciepło z powietrza atmosferycznego, aby ogrzać cały budynek oraz wodę użytkową. To źródło ciepła jest ekologiczne i potrafi pozyskać nawet 75% energii z naszego środowiska naturalnego. Dzięki niej możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń środowiska. Ogrzewanie pompą ciepła może budzić w ludziach różne emocje, ponieważ mimo tego, że jest to ekologiczne źródło grzania, wiąże się z wysokimi kosztami inwestycji. Jaka jest opłacalność pompy ciepła?

Czy pompa ciepła się opłaca?

Decyzja o korzystaniu z pompy ciepła jako urządzenia do ogrzewania domu nie należy do najłatwiejszych i czasem zajmuje dużo czasu, zanim ktoś ostatecznie się na nią zdecyduje. Jaki jest tego powód? Oczywiście wysoka cena. Inwestując w pompę ciepła, za kilka lat koszt jej zakupu i montażu się zwróci, a rachunki będą tylko coraz niższe.

Tak naprawdę aktualne wytyczne dotyczące budownictwa i dostępne dofinansowania oraz równoczesny problem z globalnym ociepleniem skłaniają, a wręcz zmuszają do podejmowania decyzji dotyczącej ogrzewania, wybierając pomiędzy gazem a pompą ciepła.

Wyliczając, po ilu latach mogą zwrócić się koszty inwestycji, średni wynik wychodzi, że w ciągu kilku lat, powinno się to w zupełności zwrócić. Jest to bardzo pozytywna, jak i rzeczywista wizja, która sprawia, że jednak wiele osób decyduje się na założenie pompy ciepła u siebie w domu, bądź w firmie. W takim razie czy pompa ciepła się opłaca każdemu?

Opłacalność pompy ciepła

Do podjęcia decyzji o zainwestowaniu w pompę ciepła dochodzi na ogół podczas wymiany starego systemu ogrzewania bądź remontu kotłowni lub generalnej termomodernizacji domu. W takich momentach ludzie zastanawiają się nad najlepszym rozwiązaniem, które na dłuższą metę będzie dla nich najbardziej opłacalne i warte zainwestowania. Przed podjęciem decyzji o zakupie pompy ciepła dobrze jest dowiedzieć się, jakie są rodzaje do wyboru, aby znaleźć tę idealną dla siebie.

  • pompy ciepła powietrze-woda – są one najbardziej powszechne i jako dolne źródło wykorzystują powietrze. Ich zaletą jest stosunkowo prosty montaż, zwłaszcza porównując je z pompami gruntowymi. Jednakże posiadają również wadę, jaką jest obniżanie sprawności urządzenia wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz.
  • pompy ciepła gruntowe – są zasilane ciepłem ziemi. Są bardzo stabilne w pracy, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz, natomiast ich wada to wysoki koszt inwestycji, ze względu na swój montaż.
  • pompy ciepła woda-woda – ciepło pobierane zostaje z wód gruntowych, na przykład poprzez wykonanie studni czerpnej i zrzutowej. Zdarza się, że wykorzystanie zasobów wiązać się będzie z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń.

Pompy ciepła – czy warto?

Podczas dokonywania wyboru i podejmowania ostatecznej decyzji, warto rozważyć kilka aspektów termomodernizacji i opłacalności inwestowania w pompy ciepła. Między innymi są to:

  • dla działki o niewielkich rozmiarach dobrą alternatywą będzie pompa ciepła powietrze-woda, jeżeli posiadają wymiennik gruntowny,
  • dobrym rozwiązaniem dla portfela i środowiska będzie pompa ciepła, w przypadku kiedy w domach głównym źródłem ciepła są kotły opalane olejem lub propanem,
  • pompy ciepła można również wykorzystać jako współpracujące urządzenie, co pozwoli na dużą redukcję kosztów ogrzewania,
  • pompa ciepła będzie mogła zapewnić ogrzewanie budynku, o ile istniejący system grzewczy nie wymaga zbyt wysokiej temperatury zasilania, czyli powyżej 60 stopni Celsjusza.

Używanie pomp ciepła niesie za sobą różnego rodzaju korzyści. Jest kompaktowe i bardzo cicho pracuje. Na rynku istnieje bardzo wiele modeli, dzięki czemu jest z czego wybierać, a każdy dobierze odpowiednią pompę pod swoje wymagania. Latem urządzenie może służyć nawet do chłodzenia, dzięki czemu nie trzeba będzie inwestować w klimatyzator.

Niezwykłą popularność zyskują pompy ciepła w Łodzi. Coraz więcej osób tam decyduje się na ich zakup, dzięki czemu będzie to wpływało bardzo na stan tamtejszego środowiska.

Warto zainteresować się również rekuperacją, o której można poczytać na stronie https://recool.pl/rekuperacja-w-lodzi/.

Sprawdź też inne artykuły