Uroda i zdrowie

Odżywki na rzeźbę – jakie brać?

Aby uzyskać bardzo niską zawartość tkanki tłuszczowej, trzeba przede wszystkim postawić na odpowiedni trening i dietę. W osiągnięciu celu, który często nie jest łatwy, pomóc mogą suplementy diety w postaci odżywek na rzeźbę. Ważne jednak, aby były one właściwie dobrane. Co zatem dobrze się sprawdzi i pomoże osiągnąć upragniony cel?

Przede wszystkim trening i dieta

Jak wspomniano, jeśli chce się uwidocznić czystą masę mięśniową, to pomóc w tym może jedynie odpowiedni trening i dieta. Jedno zawsze musi iść w parze z drugim. Sam trening nie przyniesie tak szybkich i zadowalających efektów, jak w połączeniu z dietą. W przypadku diety to opracowana powinna być z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania na białka, węglowodany oraz tłuszcze.

Białko na rzeźbę

Odpowiadając na pytanie, jakie odżywki na rzeźbę sprawdzą się najlepiej, zacząć należy od tematu białka. Jak wspomniano, w celu redukcji tkanki tłuszczowej konieczna jest praca nad odpowiednią zawartością białek oraz węglowodanów i tłuszczy w diecie. Podział tych składników wyglądać powinien następująco; 25% energii z białek, 25% energii z tłuszczu i 50% energii z węglowodanów. Osobie, która waży około 100 kg może być trudno uzyskać taką dawkę białka. Z pomocą przyjść mogą tu odżywki białkowe, które włączone do diety dostarczą niezbędne aminokwasy. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wybór odżywki zawierającej izolat białka serwatkowego. Dodatkowo dołożyć można odżywkę z białkiem kazeinowym.

Skuteczny sposób na spalanie tłuszczu

Dobierając odżywki na rzeźbę, nie można zapomnieć o takich, które skutecznie pomogą w spalaniu tłuszczu. Najczęściej są to preparaty o działaniu termogenicznym i pobudzającym. Powinny stanowić uzupełnienie dla zdrowej diety oraz aktywności fizycznej. Preparaty spalające tłuszcz najlepiej jest stosować na etapie budowania mięśni i redukcji tłuszczu. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie lepszych efektów.

Ważna rola aminokwasów

Mówiąc o tworzeniu rzeźby, nie można zapomnieć o ważnej roli aminokwasów w tym procesie. Przede wszystkim mowa tu o takich aminokwasach jak BCAA oraz L-Glutaminie. Chronią one mięśnie przed katabolizmem. Innymi słowy, wspomniane aminokwasy chronią mięśnie przed „spalaniem” w czasie intensywnego treningu. Odżywki na siłę i rzeźbę powinny zatem zawierać w swoim składzie właśnie te aminokwasy. Jakie brać odżywki na rzeźbę pod kątem aminokwasów? Najlepiej sprawdzą się tu produkty zawierające w swoim składzie 25% izoleucyny, 25% waliny oraz 50% leucyny.

Nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli tzw. zdrowe tłuszcze

Na koniec podjąć należy jeszcze kwestię zdrowych tłuszczy. Przy redukcji tkanki tłuszczowej bardzo ważne jest, aby były one w odpowiedniej ilości dostarczone organizmowi. Konkretnie mowa tu o nienasyconych kwasach tłuszczowych. Obniżają one poziom cholesterolu, ochronią stawy oraz odpowiedzialne są za tworzenie niektórych hormonów. Zatem po jakie odżywki na rzeźbę i siłę warto sięgać? Na pewno po takie, które dostarczą organizmowi odpowiednią ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Sprawdź też inne artykuły