Uroda i zdrowie

Odżywka na masę mięśniową – jaka najlepsza?

Często w celu zbudowania masy mięśniowej stosuje się różnego rodzaju odżywki. Na rynku dostępne są różne preparaty tego typu. Warto zatem wiedzieć, co w swoim składzie zawierać powinna dobra odżywka na masę mięśniową, aby jej stosowanie przyczyniło się do osiągnięcia celu.

Odżywka białkowo-węglowodanowa

W okresie budowania masy mięśniowej bardzo ważna jest odpowiednia podaż kaloryczna. Wynika to z tego, że w czasie budowania masy konieczne jest dostarczenie organizmowi znacznie większej ilości kalorii niż normalnie. Dla wielu osób dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii jest dość problematyczne. Z pomocą przychodzą tu odżywki białkowe i białkowo-węglowodanowe. Oba te rodzaje odżywek różnią się od siebie zawartością białka i węglowodanów. Jaka odżywka białkowa na masę jest najlepsza? Warto sięgać po takie produkty, które w swoim składzie zawierają 50% białka i 50% węglowodanów.

Kreatyna

Odpowiadając na pytanie, jaka odżywka na masę mięśniową na pewno się sprawdzi, nie można pominąć takiego składnika jak kreatyna. Jest niemal niezbędna w okresie budowy masy mięśniowej. Ogromną zaletą kreatyny jest szybka regeneracja jednostki energetycznej ATP w komórkach mięśniowych. Dzięki niej trening może być dużo intensywniejszy, co jeszcze bardziej wpływa na wzrost siły oraz masy mięśniowej. Dlaczego warto stosować odżywki z kreatyną na masę mięśniową? Im większy zapas kreatyny w komórkach mięśniowych, tym większa objętość komórek za sprawą wody. W ten sposób pobudzana jest synteza białek, co wpływa na wzrost masy mięśniowej.

Aminokwasy BCAA

W okresie budowy masy mięśniowej nie można również zapominać o aminokwasach rozgałęzionych BCAA. Wpływają one na właściwą regenerację organizmu po treningu. Istotne jest zatem, aby w czasie intensywnych treningów wzmocnić możliwości regeneracyjne organizmu. W tym pomóc mogą właśnie odżywki zawierające w swoim składzie aminokwasy rozgałęzione BCAA.

Magnez, cynk i witamina B6

Jaka odżywka będzie odpowiednia? Na pewno taka, która zawiera w swoim składzie magnez, cynk i witaminę B6. Taka odżywka powinna być stosowana na noc. Poprawia bowiem jakość snu, a tym samym wspomaga regenerację organizmu. Dodatkowo odpowiedni poziom cynku pozytywnie wpływa na utrzymanie właściwego poziomu testosteronu. Cynk bierze również udział w przemianach energetycznych. Z kolei dzięki magnezowi możliwe jest utrzymanie równowagi elektrolitowej. Bez niej niemożliwa jest prawidłowa praca mięśni. Poza tym równowaga elektrolitowa ma również swój wpływ na układ nerwowy oraz przemiany metaboliczne.

Witaminy i minerały

Najlepsza odżywka na masę mięśniową to na pewno taka, która ma w swoim składzie optymalną ilość witamin i minerałów. Wspomniano już o magnezie, cynku i witaminie B6. Witaminy i minerały są niezbędne dla różnych przemian metabolicznych. Podczas intensywnego treningu dochodzi do ich utraty. Dlatego tak ważna jest suplementacja witamin i minerałów. Budując masę mięśniową, pamiętać zatem trzeba o ich uzupełnianiu i odżywki z witaminami i minerałami stosować profilaktycznie.

Sprawdź też inne artykuły