Lifestyle

Nudyzm a naturyzm – czym się różnią?

Nagość od wieków uznawana była za coś całkowicie naturalnego, zgodnego z przyrodą i przekonaniami. Także współcześnie spotkać można wielu miłośników takiej formy obcowania ze światem zewnętrznym i nie ma w tym nic złego, o ile praktykuje się to na terenach specjalnie przystosowanych do nagości. Do najpopularniejszych nurtów należą nudyzm i naturyzm – są to zupełnie różne pojęcia, których nie należy stosować zamiennie. Czym się od siebie różnią i jakie zasady wyznają ich przedstawiciele?

Czym się różni nudyzm od naturyzmu?

Nudyzm oznacza praktykowanie nagości w specjalnie przygotowanych do tego lub odosobnionych miejscach celem zbliżenia się do natury. W rzeczywistości jest to po prostu preferowanie spędzania czasu nago. Z całą pewnością nie jest to forma ekshibicjonizmu, ponieważ w żadnym stopniu nie ma wydźwięku seksualnego. Bardziej chodzi o akceptację swojego ciała oraz ciała innych ludzi. Z kolei naturyzm jest stylem życia, zawierającym w sobie również inne cele, takie jak:

  • ekologiczny sposób życia,
  • rezygnacja z używek – alkoholu, narkotyków, papierosów,
  • zaangażowanie w ochronę przyrody,
  • szacunek do drugiego człowieka i środowiska naturalnego,
  • solidarność.

Niewielkie różnice widać również w przekonaniu nudystów i naturystów. Przykładowo, nudystka będzie cieszyć się taką formą spędzania czasu, skupiając się na tym, że w ciele nie ma nic wstydliwego. Z chęcią ukaże swoje ciało z przekonaniem, że jest ono piękne bez względu na wygląd zewnętrzny. Z kolei naturystka koncentruje się na uczuciu bliskości z naturą. Znajdzie zadowolenie z bycia nagą, odpręży się oraz odnajdzie w tym aspekt poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Naturyści wypoczywają nago we wszystkich sytuacjach, gdy uznają ubranie za niepotrzebne i zbędne, a więc podczas plażowania, korzystania z sauny czy przebywania we własnym domu. Ma to stanowić przejaw szacunku wobec samego siebie, swojego ciała oraz ciała innych i całej przyrody. Naturyści deklarują ponadto proekologiczne zachowania, czego nie zauważymy u wielu nudystów, którzy skupiają się wyłącznie na przebywaniu nago.

Nudyzm i naturyzm a ekshibicjonizm

Przez niektórych nudyzm i naturyzm mogą być błędnie odbierane jako forma ekshibicjonizmu, czyli zaburzenia preferencji seksualnych, polegających na osiąganiu satysfakcji seksualnej poprzez obnażanie się w miejscach publicznych. Żadna z opisywanych form wyznaniowych nie ma nic wspólnego z aspektem spełnienia seksualnego, ponieważ nie bazuje na obnażaniu się w celach erotycznych. Takie osoby znajdują piękno w ludzkim ciele, ponieważ stworzyła je natura. W wielu krajach (m.in. w Niemczech, Francji czy Holandii) istnieją nawet organizacje naturystów, a jeszcze częściej można spotkać plaże nudystów z wydzielonym osobno terenem.

Współcześnie nudyzm i naturyzm praktykuje się także w Polsce, głównie na terenach nadmorskich Morza Bałtyckiego. Wydzielono odrębne plaże, m.in. w Dębkach, Międzyzdrojach czy Piaskach. Kilka ogólnodostępnych plaż znajduje się również w pobliżu większych miast Polski. Na co dzień naturyzm praktykuje się w saunach na terenie całego kraju.

Sprawdź też inne artykuły