Motoryzacja

Nowy polski samochód elektryczny – kiedy premiera?

Samochody elektryczne oraz hybrydowe na dobre zagościły na polskich drogach. Jedni wybierają takie auta ze względów ekologicznych, dla innych to wygoda a niektórzy ulegają modzie na elektryki. Prekursorem takich rozwiązań była Toyota, wprowadzając na rynek swoją hybrydę. Ale na obecną chwilę najbardziej rozpoznawalną i prestiżową marką samochodów elektrycznych jest Tesla, auto niemal autonomiczne zaprojektowane przez miliardera i ekscentryka Elona Muska. Od dłuższego słychać też zapowiedzi powstania polskiego samochodu elektrycznego, kiedy premiera?

Polska motoryzacja

Kiedyś produkowano kilka modeli polskich aut. Najbardziej znany to Polonez i maluch. Ten drugi produkowany na licencji Fiata. Niestety polski przemysł motoryzacyjny lata świetności ma już za sobą. Od czasu do czasu pojawiają się projekty reaktywacji polskich marek. Tylko nadal nie do końca wiadomo kiedy na ulicę wyjedzie seryjnie produkowany pierwszy samochód elektryczny. Najbliżej realizacji planu, są chyba konstruktorzy elektrycznej Syrenki Vosco 106. Pojazdy producenta z Kutna, są na razie w fazie testowej, ale nadal poszukiwany jest inwestor, dlatego ciężko powiedzieć kiedy wyjedzie na ulicę elektryczny samochód tej marki.

Legenda warszawskich ulic

Innym projektem jest Warszawa. Auto o specyficznych kształtach to kultowy pojazd czasów PRL. Głównym celem tego projektu było, aby ten polski samochód elektryczny jak najbardziej zbliżony był do swojego pierwowzoru Warszawy M20. Warszawa była pierwszym seryjnie produkowanym autem w Polsce, czy będzie również pierwszym elektrycznym polskim autem? Ciężko na tę chwilę odpowiedzieć na to pytanie.

Kiedy polski samochód elektryczny trafi do seryjnej produkcji?

Wiele firm jest już blisko. Testuje się obecnie mini auto o nazwie Triggo. Jest to niewielki pojazd miejski o wadze niespełna 450 kg. Producenci mówią, że będzie to połączenie auta oraz skutera. Idealne wprost do warunków miejskich. Jest to pojazd w pełni elektryczny, a zapowiadana seryjna produkcja ma ruszyć w 2022 roku. Także już niebawem możesz wypatrywać go na ulicy.

Najbardziej znane polskie auta dostawcze 

Niezaprzeczalnie były to Żuk i Nysa. Produkcja Żuka już raz była wznowiona. Produkowano nie do końca udany model Lublin. Często ulegał awariom, karoseria nie była odporna na rdzę, aż został wyparty przez zachodnie marki i zakończono jego produkcję. Ale Polak potrafi i być może już w przyszłym roku na ulice wyjedzie polski elektryczny samochód dostawczy. Projektem oraz produkcją zajęła się znana firma Melex. N.TRUCK, bo taką nazwę otrzymało auto o DMC do 3,5 tony jest dedykowany do transportu w warunkach miejskich oraz przemysłowych. A to z powodu niewielkiej prędkości maksymalnej oraz zasięgu. To polskie elektryczne auto miało pojawić się na drogach już w 2021 roku, ale produkcję przesunięto na 2022.

Ale wyścig nadal trwa, dokładnie nie wiadomo kiedy polskie auto elektryczne pojawi się na drogach. Do wyścigu przystąpił jeszcze jeden kandydat, Triggo. Jego produkcję również zapowiada się na 2022 rok. Póki co możemy tylko spekulować kiedy polski samochód elektryczny, zaszczyci ulice swoją obecnością.

Sprawdź też inne artykuły