Motoryzacja

Naprawa i regeneracja skrzyni biegów – czy się opłaca i ile trwa?

Skrzynia biegów w samochodzie to jeden z jego najważniejszych elementów, niestety bez względu na to, czy jest to skrzynia automatyczna, czy manualna bywa awaryjny mogąc przysporzyć kierowcom problemów.  Z tego powodu wiele osób w sytuacji, gdy ten element pojazdu przestaje poprawnie funkcjonować, zadaje sobie pytanie, czy opłaca się regenerować skrzynię biegów?

Jak przebiega naprawa skrzyni biegów?

Jeżeli skrzynia biegów doznaje usterki konieczna jest jej naprawa. Na początku specjaliści rozmontowują przekładnie biegów pojazdu w celu sprawdzenia źródła usterki i podania wyceny. Cena zazwyczaj zależy od tego czy do warsztatu przekażesz skrzynię już wymontowaną z samochodu czy zostawisz to w rękach mechanika.

Jeżeli chodzi o to ile trwa regeneracja skrzyni biegów, to czas w jakim może zostać podjęta naprawa zależy od tego, czy w danym momencie mechanicy mają potrzebne do wykonania naprawy części i łożyska. Jeżeli nie posiadają niezbędnych elementów czas naprawy oczywiście się wydłuży. W przypadku kiedy części są na miejscu naprawa nie powinna trwać dłużej niż jeden dzień roboczy.

Warto jednak pamiętać, że naprawa skrzyni biegów i jej regeneracja niekoniecznie muszą oznaczać to samo. Oprócz wymiany uszkodzonych części renowacja skrzyni biegów powinna również obejmować jej dokładne wyczyszczenie, a także regulację łożysk i luzów. Po ponownym zamontowaniu skrzyni powinna zostać przeprowadzona jazda testowa w celu wykrycia dalszych potencjalnych problemów ze skrzynią.

Czy naprawa skrzyni biegów się opłaca?

Mimo, że w większości przypadków naprawa skrzyni biegów jest możliwa to niestety może się zdarzyć, że nie będzie opłacalna. Koszty naprawy nawet skrzyń manualnych mogą być bardzo duże nawet jeśli są to dość proste usterki, przy których wystarczy wymienić same łożyska na nowe. Dlatego zdarza się, że tańsze może się okazać kupienie nowej przekładni. Można też kupić używaną skrzynię biegów, ale to bywa ryzykowne ze względu na to, że nie wiadomo co i w jakim stanie kupujesz.

Kolejnym ważnym aspektem, który wpływa na potencjalne koszty związane z naprawą skrzyni biegów jest rodzaj skrzyni biegów. Powszechnie uważa się, że regeneracja skrzyni biegów manualnej jest zdecydowanie łatwiejsza niż w przypadku skrzyni automatycznej. Naprawa skrzyni manualnej może kosztować nawet 5000 złotych co dla większości jest ogromnym wydatkiem. Jednak i tak w porównaniu do kosztów jakie mogą pojawić się przy naprawie automatycznej skrzyni biegów nie są aż takie duże. Za regenerację w przypadku automatu możesz zapłacić nawet 15 000 złotych.

Moment, w którym okazuje się, że skrzynia biegów w samochodzie wymaga naprawy nigdy nie zwiastuje niczego dobrego, jednak jeżeli taka sytuacja się pojawi pamiętaj, żeby szukając pomocy znaleźć dobrego fachowca i poważnie się zastanowić czy skrzynię warto naprawić czy jednak bardziej opłacalne będzie zakupienie nowej, warto również pamiętać, żeby dbać o swój samochód w trakcie jazdy w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się usterek.

Sprawdź też inne artykuły

More in:Motoryzacja

1 Comment

  1. warto było poświęcić tutaj czas – świetny wpis

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.