Motoryzacja

Motocykl czy skuter? Co wybrać?

Z jednej strony motocykl i skuter mogą wydawać się pojazdami bardzo do siebie podobnymi, z drugiej jednak są to maszyny, które tak naprawdę wiele różni. Dlatego w przypadku pytania: “Skuter czy motocykl?”, różnice są bardzo istotne w podjęciu decyzji. Dzięki nim możliwy jest zakup, którego nie będzie się później żałowało.

Motocykl a skuter – co łączy te pojazdy?

Zarówno motocykl, jak i skuter stanowią pojazdy jednośladowe wyposażone w silnik. To, co jeszcze łączy, obie te maszyny, to z pewnością praktyczność w przypadku poruszania się po mieście. Łatwiej jest ominąć korek bądź znaleźć miejsce parkingowe. Pod tym względem motocykl i skuter to pojazdy lepsze w porównaniu z samochodem. A jakie są między nimi różnice?

Jakie są zalety i wady skuterów?

Dużą zaletą skuterów jest na pewno ich niewielki rozmiar. Dzięki czemu łatwej znaleźć dla nich miejscem parkingowe. Pozwalają na szybkie przemieszczanie się po zatłoczonych ulicach bez obciążania użytkownika. Wyposażone są w automatyczne i bezstopniowe skrzynie biegów. W przeciwieństwie do motocykla jazda na skuterze nie wymaga specjalnego stroju. Jest też bardzo praktyczny – bez problemu można nim przewieźć codzienne zakupy. Koszty eksploatacji nie są wysokie, ponieważ skutery nie spalają dużo paliwa. Nie oznacza to jednak, że pozbawione są wad. Pojazdy nie osiągają zbyt dużych prędkości, dlatego jazda poza miastem nie cechuje się ogromnym komfortem.

Jakie są zalety i wady motocykli?

Aby odpowiedzieć na pytanie: “motocykl czy skuter?”, trzeba także poznać zalety i wady pierwszego z nich. Pojemność silnika jest znacznie większa w porównaniu z drugim pojazdem, a tym samym ma znacznie większą moc. Dzięki temu na motocyklu można jeździć znacznie szybciej. Oba pozwalają natomiast na szybkie przemieszczanie się po zatłoczonym mieście. Jednak w przeciwieństwie do skutera motocykl świetnie nadaje się także do jazdy poza zatłoczonymi ulicami. Co ważne, na rynku dostępny jest dużo szerszy wybór różnych modeli, można zatem lepiej dobrać taką maszynę do własnych potrzeb. Pamiętać jednak trzeba, że jazda na motocyklu wymaga specjalnego stroju, a jego zakup wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Jego zakładanie i zdejmowanie często nie jest też zbyt komfortowe, jednak stanowi konieczność ze względów bezpieczeństwa.

Co kupić – skuter czy motocykl?

Różnice między motocyklem a skuterem są dość widoczne. Jeśli wybór miałby być podyktowany finansami, to lepszym wyborem będzie drugi pojazd. Jest tańszy, koszty jego eksploatacji niższe. Spala mniej paliwa, a w razie awarii naprawa pochłonie mniej pieniędzy. Wadę tego pojazdu stanowi fakt, że na dłuższą wycieczkę poza miastem raczej się nim nie wybierzesz. 

Inaczej jest w przypadku motocykla. Ta maszyna idealnie nadaje się na dłuższe przejażdżki. Oznacza to, że wybór między tymi pojazdami zależy w dużej mierze od tego, czy potrzebuje się środka transportu jedynie do poruszania w ruchu miejskim czy może takiego, który służyć będzie także na dłuższe wyjazdy za miasto.

Sprawdź też inne artykuły