Motoryzacja

Leasing czy wynajem długoterminowy auta – co wybrać?

Coraz więcej firm, jak i osób prywatnych podejmuje decyzje o skorzystaniu z możliwości innych, niż zakup samochodu za gotówkę. Być może i Ty zastanawiasz się, jaki sposób pozyskania auta jest najkorzystniejszy, a w Twojej głowie rodzi się pytanie – co lepsze leasing czy wynajem długoterminowy? Jedna, jak i druga opcja posiada plusy oraz minusy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze zapoznaj się z nimi. 

 

Leasing, co powinieneś o nim wiedzieć? 

 

Z pewnością częściej spotykasz się z leasingiem – rozmawiają o nim Twoi znajomi, koledzy z pracy, a nawet najbliżsi. Wiele osób uważa, że jest on jedną z najlepszych możliwości. Duża swoboda użytkowania, brak limitu kilometrów i wygodna, miesięczna rata, to właśnie to, co zachęca do korzystania z leasingu. Jeśli chcesz nabyć cztery kółka za symboliczną wartość zaraz po tym, jak dobiegnie końca podpisana umowa, to jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie. Natomiast powinieneś wiedzieć, czym tak naprawdę jest leasing?

 

Leasing to nic innego, jak rodzaj umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy finansującą instytucją a Tobą, jako leasingobiorcą. Jest on w pewien sposób podobny do zakupu samochodu na kredyt. Natomiast różnica polega na tym, że po wygaśnięciu umowy, która zawierana jest na czas określony, nie musisz wykupować auta, a możesz po prostu zwrócić je do firmy leasingowej. Oczywiście istnieje możliwość zapłacenia procentowej kwoty wartości samochodu, aby został on z Tobą. Ile wynosi cena końcowa auta, zależy od warunków, na które zgodzisz się, podpisując umowę. 

 

Zalety leasingu oraz najmu długoterminowego 

 

Zanim podejmiesz decyzję,  co jest lepsze – leasing czy wynajem długoterminowy – to powinieneś poznać zalety oraz wady jednej i drugiej możliwości. Może trafią one do Ciebie i sprawią, że podjęcie decyzji będzie dużo prostsze, niż do tej pory sobie wyobrażałeś.  W takim razie, jakie są najistotniejsze zalety leasingu? 

 

  • Łatwa możliwość uzyskania – wbrew pozorom, pozytywną decyzję o leasingu nie jest trudno otrzymać. Twoja zdolność kredytowa nie zostanie aż tak skontrolowana, jak w przypadku starania się o kredyt z banku. Czasem ciężej jest uzyskać pożyczkę gotówkową. 
  • Krótki proces – spokojnie, nie minie nawet tydzień, zanim poznasz decyzję instytucji finansowej, odnośnie przyznania Ci leasingu. Cały proces jest szybki i sprawny, a Ty nie musisz martwić się zbędne formalności. 
  • Oszczędność firmowych pieniędzy – jako że jesteś leasingobiorcą, posiadasz prawo do rozliczenia ulgi podatkowej. Leasing uznawany jest za koszta prowadzenia działalności. 
  • Zwolnienie z dodatkowych opłat – wybór leasingu sprawia, że jesteś zwolniony z podatku PCC oraz akcyzy samochodowej. 
  • Niska kwota wykupu – kupując samochód za gotówkę, musisz liczyć się z tym, że od razu potrzebujesz całej, często wysokiej sumy pieniędzy. W przypadku leasingu płacisz raty miesięczne, a po wygaśnięciu umowy masz prawo wykupić samochód za niską kwotę wykupu. 

Znasz już zalety korzystania z leasingu, natomiast nadal nie wiesz, co wybrać – wynajem długoterminowy czy leasing? Spokojnie przed Tobą jeszcze jeden obszerny temat, który powinien Cię zainteresować – zalety korzystania z wynajmu:

  • Wymiana auta – korzystając z wynajmu długoterminowego, posiadasz możliwość sprawnej wymiany auta na inne. Jeśli powiększa Ci się rodzina, to docenisz tę ewentualność.
  • Sprawne oddanie – po wygaśnięciu umowy nie musisz jechać do konkretnego punktu, w którym wypożyczyłeś samochód.  Dla przykładu; wypożyczalnia samochodów w Płocku prawdopodobnie posiada oddziały w wielu innych miastach. 
  • Brak wpłaty wstępnej – w porównaniu do leasingu, wynajęcie auta na dłuższy okres nie wymaga wpłaty, często wysokiej, kwoty na start. 
  • Krótki okres wynajmu – to od Ciebie zależy, jak długo użytkować będziesz samochód. Niektóre wypożyczalnie proponują najem na 2-3 miesiące, pół roku lub dłuższy okres. 

Leasing czy wynajem długoterminowy?

 

Leasing daje Ci zupełnie inne możliwości, niż wynajem długoterminowy. Jeśli jesteś osobą, która nie lubi zobowiązań, często zmienia swoje życie i jest w ciągłym biegu zdarzeń, to powinieneś postawić na wynajęcie auta. Nie potrzebujesz wtedy wkładu własnego, auto możesz do woli zmieniać i nie martwić się długą, często niekorzystną umową. Natomiast musisz pamiętać, że najem długoterminowy to ograniczenia; często jest to brak możliwości wyjazdu za granicę, narzucona ilość kilometrów do przejechania w ciągu miesiąca oraz kontrola z wypożyczalni. Pamiętaj, że decyzja wynajem długoterminowy czy leasing powinna być dobrze przemyślana. 

 

Sprawdź też inne artykuły