Hobby

Kalistenika – jak zacząć ćwiczyć?

Kalistenika to trening wykorzystujący własną masę ciała. Jej korzenie sięgają starożytnej Grecji, gdzie często była stosowana przez żołnierzy. Wyraz kalistenika jest połączeniem dwóch słów wywodzących się z greki i określających piękno oraz siłę. Stanowi naturalną forma treningu – ciężary wymyślono dopiero na początku ubiegłego wieku, natomiast wcześniej do zwiększenia siły fizycznej wykorzystywano przede wszystkim własną masę.

Kalistenika – jak zacząć ćwiczyć?

Powinieneś wiedzieć, że kalistenika przynosi wiele korzyści dla ludzkiego organizmu, ponieważ wykorzystuje dużo większą ilość mięśni niż inne rodzaje treningu. Intensywne ćwiczenia umożliwiają spalenie ogromnej liczby kalorii, dlatego jest skuteczniejsza niż popularne cardio.

Kalistenika – jak zacząć w domu

Na początku należy właściwie określić kondycję organizmu, ponieważ w zależności od tego dobierane są ćwiczenia dla osób początkujących, średniozaawansowanych oraz zaawansowanych. Zupełnie inny rodzaj wykonują ci, których kondycja nie jest jeszcze na najwyższym poziomie czy mający sporą nadwagę. Dlatego zastanawiając się, jak zacząć kalistenikę, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne cechy i stan fizyczny każdej osoby.

Jak zacząć ćwiczyć kalistenikę?

Jak zacząć z kalisteniką? Ćwiczenia tego rodzaju powinny być poprzedzone rozgrzewką. Aby przygotować organizm do treningu, trzeba najpierw podwyższyć jego temperaturę, z tego względu powinny być nastawione właśnie na ten cel, a nie na zmęczenie ciała. Odpowiednie przygotowanie zapobiega również kontuzjom i uszkodzeniom w czasie ćwiczeń. 

Bardzo ważne jest opracowanie bazy ćwiczeń do perfekcji – zazwyczaj składają się na nią przysiady i pompki. Duże ilości podstawowych aktywności budują siłę oraz wytrzymałość. Natomiast podnoszenie pulsu w określonym czasie i w równych odstępach sprawia, że kondycja się poprawia.

Zadając sobie pytanie, jak zacząć ćwiczyć kalistenikę, należy wiedzieć, że jest ona taką formą sportu, która bazuje na początku na nauczeniu się wykonywania pompek w prawidłowy sposób. Następnie można zacząć się podciągać i wykonywać dipy. U osób początkujących, które zaczęły ćwiczyć kalistenikę, zaobserwowano pozytywne zmiany w pracy mózgu, ponieważ umysł cały czas uczy się wykonywania nowych czynności. 

Bardzo ważne jest opanowanie odpowiedniego planu ćwiczeń oraz postawienie sobie celu, do którego każdego dnia trzeba dążyć. Wykonując codziennie 30 pompek i 15 dipów można postawić sobie za zadanie zrobienie 100 pompek. Aby zmaksymalizować wykonywane ćwiczenia, powinny być one wykonywane odpowiednią techniką. Bardzo ważne w kalistenice jest również właściwe rozciąganie – można je podzielić na statyczne oraz dynamiczne.

Rozciąganie statyczne wykonuje się między ćwiczeniami i w wolnych chwilach, aby zwiększyć ruchomość stawów oraz wytrzymałość mięśni. Dynamiczne natomiast może być formą rozgrzewki przygotowującej ciało do właściwych ćwiczeń. 

Często zadawane jest pytanie, jak zacząć kalistenikę? Specjaliści radzą, aby pierwsza forma ćwiczeń w domu połączona była z zabawą, co sprawi, że nie zniechęcisz się do dalszych treningów.

Sprawdź też inne artykuły