Technologia

Jaki wzmacniacz sygnału WiFi wybrać?

Wzmacniacz sygnału WiFi to urządzenie, które skutecznie rozwiązuje problem z siecią bezprzewodową w domu, jak i poza nim. Na rynku dostępne są różne modele. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy wyborze konkretnego wzmacniacza sygnału WiFi.

Jak działa wzmacniacz sygnału WiFi?

Fachowo wzmacniacz sygnału WiFi to urządzenie o nazwie repeater. Tego typu sprzęt poprawia szybkość działania bezprzewodowej sieci oraz sprawia, że jest ona silniejsza. Jego zastosowanie znacznie zwiększa komfort korzystania z internetu. Pobieranie i wysyłanie plików czy oglądanie materiału wideo w czasie rzeczywistym jest znacznie szybsze oraz płynniejsze. Działanie wzmacniacza nie należy do skomplikowanych mechanizmów. Urządzenie odbiera sygnał z routera, tworzy podsieć o identycznych parametrach, jak sieć macierzysta i przekazuje wzmocniony sygnał dalej. Co ważne, instalacja repeatera jest bardzo prosta. Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka i odpowiednio je skonfigurować.

Kiedy warto zaopatrzyć się we wzmacniacz sygnału WiFi?

Repeater bardzo dobrze może się sprawdzić w budynkach powstałych zgodnie z technologią wielkopłytową. W tego typu miejscach wzmocnienie sygnału routera często stanowi konieczność. Wynika to z faktu, że żelbetonowe ściany potrafią skutecznie tłumić sygnał WiFi. Wzmacniacz sprawdzi się także w dużym, wielopiętrowym domu. Dzięki urządzeniu możliwe jest korzystanie z szybkiego internetu w każdym pomieszczeniu, nawet jeśli router znajduje się, na przykład na parterze. Repeater to również dobre rozwiązanie, jeśli właściciel chce korzystać z sieci poza obrębem domu – w ogrodzie, na tarasie czy w garażu. O wzmacniaczu sygnału WiFi warto pomyśleć także wtedy, kiedy z sieci korzysta wiele osób w tym samym czasie.

Jaki wzmacniacz sygnału WiFi wybrać?

Wzmacniacze sygnałów WiFi dostępne są w różnych odmianach. Najczęściej repeater umieszczany jest bezpośrednio w gniazdku elektrycznym 230 V zasilającym go. Na rynku dostępne są także modele przelotowe – po zainstalowaniu można podłączyć do niego jeszcze inne urządzenie. Dzięki temu nie traci się możliwości korzystania z gniazdka elektrycznego. Dodatkowo dostępne są jeszcze mobilne wzmacniacze wyposażone w zasilanie z portu USB, na przykład laptopa czy smartfona.

Kupując konkretny model, uwagę zwrócić należy na to, czy repeater obsługuje taki sam standard sieci bezprzewodowej jak router. Dobry wzmacniacz sygnału WiFi powinien także pracować zarówno z pasmem 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Będzie to na pewno dobry wybór na przyszłość. Warto także, aby repeater wyposażony był w gniazdo sieciowe Gigabit Ethernet w standardzie RJ-45. Umożliwi to przewodowe przesyłanie sygnału do tych urządzeń, które nie obsługują WiFi.

Jak zwiększyć zasięg WiFi na zewnątrz?

Wzmacniacze sygnału najczęściej wyposażone są w dwie anteny. Jednak jeśli myśli się o lepszym sygnale na zewnątrz, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup modelu z czterema takimi elemntami, a nawet większą ich liczbą. Zysk sygnału dla anten wzmacniających sygnał WiFi do routera podawany jest w decybelach. Im ten parametr jest wyższy, tym lepiej.

Sprawdź też inne artykuły