Moda

Jaki garnitur wybrać do pracy?

Elegancki i schludny wygląd w pracy jest niezmiernie ważny. W wielu branżach ustala się dress code, zgodnie z którym do pracy należy ubrać garnitur, koszulę oraz krawat. Obowiązuje on najczęściej w biurach, urzędach czy kancelariach. Poza odpowiednim rodzajem ubrania ważne jest idealne dobranie fasonu, koloru i kroju garnituru do danej okoliczności oraz sytuacji zawodowej.

Jaki garnitur do pracy wybrać?

Przy wyborze doskonałego garnituru należy kierować się co najmniej kilkoma cechami. Ważne, aby zapewniał schludny wygląd, był w odpowiednim, stonowanym kolorze oraz miał odpowiedni rozmiar. Zatem, jak wybrać elegancki garnitur do pracy?

Garnitur do pracy – kolor

Miejsce pracy odwiedzane jest codziennie, zatem nie stanowi to wyjątkowej okoliczności. Garnitur męski do pracy powinien być w kolorze szarym lub granatowym. Nie oznacza to, że elegancka moda męska oscyluje tylko w granicach dwóch odcieni, ponieważ garnitury męskie można znaleźć w kolorach jasnoszarych, ciemnoszarych, grafitowych, granatowych, niebieskich czy błękitach. Wybór może okazać się nie lada wyzwaniem, ponieważ obecnie producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną. 

Czerń jest przeznaczona na wyjątkowe okoliczności czy imprezy wieczorowe, zatem garnitur do pracy w tym kolorze nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Wobec tego warto kierować się tym, aby ubiór pozostawał w innych stonowanych barwach. W pracy nie sprawdzi się również garnitur w krzykliwych kolorach.

Odpowiedni rozmiar garnituru do pracy

Na odpowiednio dobrany rozmiar ubrań należy zwracać uwagę przy każdym zakupie. W przypadku garnituru ma to szczególne znaczenie, ponieważ musi on spełniać swoją rolę i nadawać elegancji. Aktualnie w męskiej modzie króluje trend noszenia modeli typu slim. Ten rodzaj charakteryzuje się wyprofilowaniem w talii. Dobrze dobrany garnitur tego typu sprawia wrażenie szytego na miarę.

Ważne zwrócić uwagę także na ilość guzików w marynarce. Najkorzystniejsze dla męskiej figury jest noszenie tego elementu zapinanego na dwa guziki, ponieważ to rozwiązanie podkreśla talię. Istotne jest także, aby przy zapięciu guzików marynarka nie marszczyła się i nie ściągała.

Przy dobieraniu marynarki należy zwrócić szczególną uwagę na długość rękawów. Nie powinny one zachodzić na dłonie, a sięgać do nadgarstków. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy marynarka nie marszczy się i nie podciąga do góry na plecach. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to prawdopodobnie rozmiar jest zbyt mały.

Przy wyborze spodni do garnituru istotnym jest, aby nie marszczyły się one nadmiernie oraz nie były zbyt długie. W eleganckiej modzie męskiej wskazuje się, że w przypadku tego elementu z przodu może powstać tylko jedno załamanie. Wtedy rozmiar jest właściwie dobrany.

Dodatki do garnituru

Jako dodatki do garnituru mogą służyć krawat, mucha, poszetka czy pasek. Idealnie dobrane nadają jeszcze większej elegancji. Natomiast model do pracy nie powinien być wyposażony w nadmierną ich ilość. Bezsprzecznie warto jest postawić na dobrej jakości krawat dobrany kolorem i wzorem do garnituru. W przypadku doboru tego elementu nie ma żadnych ograniczeń, ponieważ praca nie jest szczególną okolicznością wymagającą wysokiej elegancji. Krawat może wyrażać osobowość, styl czy upodobania.

Sprawdź też inne artykuły