Motoryzacja

Jaki alkomat wybrać? Praktyczne porady

W ostatnich latach alkomaty cieszą się dużą popularnością. Używane są już nie tylko przez policję, ale również osoby prywatne. Dzięki nim można szybko i skutecznie sprawdzić, czy nasz stan trzeźwości pozwala na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Jednak pojawia się pytanie: jaki alkomat wybrać i czym kierować się podczas zakupu tego urządzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Alkomaty – rodzaje

Zastanawiasz się, jaki alkomat warto kupić? Na początku powinieneś dowiedzieć się, jakie są rodzaje tych urządzeń. Otóż wyróżnia się dwa typy alkomatów: półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Zaletą pierwszych z nich jest przede wszystkim przystępna cena. Jednak są one dość proste, a ich funkcje są nieco ograniczone. Pokazują zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Dużo więcej można oczekiwać od alkomatów elektrochemicznych. Są one niezwykle precyzyjne i cieszą się świetnymi opiniami policji. Przedstawiają zawartość alkoholu z dokładnością do trzech miejsc po przecinku. Są zdecydowanie trwalsze i wytrzymalsze od modeli półprzewodnikowych, dzięki czemu często stosowane są na większą skalę w przedsiębiorstwach transportowych i firmach produkcyjnych.

Jaki alkomat kupić? Praktyczne porady

Zastanawiasz się, jaki dobry alkomat wybrać? Otóż podczas zakupu tego urządzenia powinieneś zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych parametrów. Przede wszystkim rodzaj i wielkość sensora. Jeśli szukasz niedrogiego alkomatu do użytku domowego i nie masz co do niego zbyt dużych wymagań, sięgnij po model półprzewodnikowy. Jeśli jednak zależy Ci na alkomacie wysokiej jakości, wyróżniającym się bardzo dobrą precyzyjnością i dokładnością, wybierz model elektrochemiczny.

Wybierając alkomat, warto zwrócić również uwagę na jakość jego wykonania. Najlepiej sięgnąć po solidny model, wyprodukowany z porządnych materiałów i wyposażony w czytelny wyświetlacz. Taki sprzęt posłuży Ci przez lata i sprawdzi się nawet w cięższych warunkach.

Szukając dobrego alkomatu, należy również zwrócić uwagę na marki urządzeń. Najlepiej kupić sprzęt pochodzący od znanego, renomowanego producenta, tworzącego alkomaty o wysokim standardzie. Nie warto zamawiać urządzeń z niepewnego źródła, gdyż ich wiarygodność może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli zależy Ci na porządnym, precyzyjnym sprzęcie, sięgnij po alkomat takiej marki, jak np. PROMILER, AlcoDigital, AlcoFind, AlcoForce, BACscan czy Drager. Wysokiej jakości urządzenia do pomiaru trzeźwości można znaleźć również w ofercie producenta Xblitz, FITALCO, ALCOVISOR i Alkohit.

Podczas zakupu alkomatu, zwróć uwagę również na funkcje poszczególnych urządzeń. Dobre alkomaty informują użytkownika o konieczności kalibracji i posiadają funkcję automatycznego wyłączania się po dłuższym czasie bezczynności. Najlepsze sprzęty wyposażone są w zasilanie USB, dzięki czemu można naładować je niemal w każdym momencie m.in. w aucie, za pomocą powerbanku czy przy komputerze. Ponadto w sprzętach z górnej półki dostępne są takie funkcje, jak weryfikacja prawidłowego działania sensora oraz kontrola przepływu powietrza. Zanim jednak sięgniesz po tak bogato wyposażony sprzęt, zastanów się, czy będziesz korzystał z tego typu udogodnień.

Najlepszy alkomat – czyli jaki?

Jaki alkomat wybrać? Który będzie najlepszy? Nie da się odpowiedzieć na te pytania jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, jakie masz wymagania względem sprzętu. Jeśli szukasz podstawowego urządzenia, nie warto przepłacać. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po prosty sprzęt półprzewodnikowy. Jeśli jednak zależy Ci na urządzeniu z wyższej półki, wyposażonym w różnorodne funkcje, warto wybrać nieco droższy model elektrochemiczny. Do najbardziej polecanych urządzeń zalicza się m.in. alkomat pro x-5 marki Alcofind. Wyróżnia się on wysoką dokładnością, a jego cena jest w pełni adekwatna do jakości.

Wiele osób rozważa również korzystanie z alkomatu wirtualnego zamiast klasycznego urządzenia. Czy to dobry pomysł? Czy ten rodzaj alkomatu może zastąpić tradycyjny sprzęt? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na stronie: http://zdrajca-film.pl/czy-wirtualny-alkomat-sie-sprawdza/.

Sprawdź też inne artykuły