Technologia

Jak zrobić suchy beton?

Pod względem produkcji oraz zastosowania beton suchy różni się od tradycyjnej zaprawy betonowej. Jest to dziś jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Wynika to m.in. z tego, że to bardzo wytrzymały surowiec. Poza tym jego produkcja nie jest droga. Warto zatem wiedzieć, czym się charakteryzuje, jak się go produkuje oraz jakie ma zastosowanie.

 

Co to jest suchy beton i czym się charakteryzuje?

 

Suchy beton jest zaprawą betonową, która składa się z cementu wymieszanego z kruszywem i innymi składnikami. W porównaniu do tradycyjnego betonu zawiera w swoim składzie znacznie mniej wody. Sprawia to, że jego konsystencja jest niemal całkowicie sucha. Suchy beton stosuje się przede wszystkim do wyrównywania podłoża i jego ustabilizowania. Znajdzie swoje zastosowanie na tarasie czy pod brukiem. Śmiało, można nim zastąpić tradycyjne podłoże. Wszystko to sprawia, że to właśnie suchy beton jest dziś tak często wykorzystywanym materiałem w budownictwie.

 

Sposób produkcji suchego betonu – proporcje

 

Wiele osób zadaje pytanie, jak zrobić suchy beton pod kostkę lub inne podłoże. Przede wszystkim warto w pierwszej kolejności zapoznać się z instrukcjami zawartymi na opakowaniu cementu. Mowa tu o informacji o proporcjach oraz sposobie wykonania. Pamiętać jednak trzeba o jednej, ważnej zasadzie. Przy produkcji suchego betonu nie można stosować zbyt dużo wody. Przy produkcji nie wolno zapomnieć o właściwych proporcjach suchego betonu. Przyjmuje się, że aby wytworzyć 1m3 tego materiału, wykorzystać należy 190 kg cementu, 840 kg piasku, 1230 kg żwiru oraz 150 litrów wody. Wszystkie te składniki muszą być ze sobą bardzo dokładnie wymieszane. Najlepiej wykorzystać do tego celu tradycyjną betoniarkę. Ten przygotowywany w maszynie często określa się także jako beton półsuchy.

Przy stosowaniu suchego betonu pamiętać należy o jego zagęszczeniu. Taki zabieg doprowadzi do zniknięcia pęcherzyków powietrza, które mogłyby być obecne w zaprawie. Dodatkowo cała masa stanie się dużo bardziej jednolita. Do zagęszczenia konieczne jest zastosowanie specjalnego urządzenia. Może być to wibrator powierzchniowy. Korzystając z tego sprzętu, uwagę zwracać należy na to, czy na powierzchni nie zaczyna pojawiać się woda. Jeśli tak, to należy zmniejszyć intensywność pracy wibratora.

W tym miejscu odpowiedzieć trzeba jeszcze na pytanie: jak długo wiąże suchy beton? Zwykle trwa to ok. 48 godzin. Nie jest to zatem zbyt długi czas, co także pozostaje zaletą tego materiału budowlanego.

 

Zastosowanie suchego betonu

 

Suchy beton ma bardzo wiele zastosowań w budownictwie. Wynika to m.in. stąd, że jego właściwości głównie opierają się na pobieraniu wody z gruntu. Dlatego też najczęściej stosowany jest w miejscach, w których taki pobór jest możliwy. Przykładem mogą być tu podmurówki. Często stosowany jest również jako podkład pod różnego rodzaju nawierzchnie. Co ważne, suchy beton może również stanowić zamiennik dla tradycyjnego podłoża. W tym przypadku musi on jednak koniecznie stykać się z warstwą gleby.

 

Sprawdź też inne artykuły