Lifestyle

Jak zrobić sobie samemu nalewkę ze śliwek?

Nalewka ze śliwek, czyli dobry pomysł na wieczorne odprężenie

 

Śliwki węgierki to doskonały materiał na domowy alkohol. Można z nich zrobić doskonałe wino, chociaż wymaga to dosyć dużego nakładu pracy i pewnej wiedzy z tego zakresu. Na sam początek przygody łatwiejsza do wykonania będzie nalewka ze śliwek. W internecie krąży wiele przepisów, często na rodzinne „sekretne” specjały. Większość jest naprawdę świetna, dlatego, jeżeli Twoim celem jest nalewka ze śliwek węgierek, warto poznać jedynie pewne podstawy produkcji tego alkoholu, a całą resztę bez trudu można znaleźć w sieci i dostosować do własnego gustu.

 

Przygotowania i składniki

 

Każdy dobry alchemik wie, jak ważne są ingrediencje. W przypadku, gdy w grę wchodzi nalewka ze śliwek, najważniejsze będą właśnie te owoce. Jeżeli specjał ma być dobrej jakości, śliwki będą wymagać przebrania. Węgierki bywają robaczywe, i to bardzo często. Dobrze więc oglądać je uważnie przy rozkrajaniu. Pestki również są elementem niepożądanym. Dodadzą bowiem nalewce goryczki, poza tym w wyniku reakcji z alkoholem wytwarzają bardzo toksyczne dla człowieka substancje. Jeżeli zaś chodzi o sam alkohol,  nalewka ze śliwek węgierek nie uda się bez jego odpowiedniego doboru. Oszczędność na pewno nie wchodzi w grę. Tania wódka to bardzo zły pomysł. Najlepsze będą te nieco droższe trunki, o łagodniejszym smaku. Potrzebny też będzie spirytus, rzecz jasna ze sprawdzonego źródła. Obecnie dostępne są bardzo dobre, specjalistyczne spirytusy na nalewki, jednak ten spożywczy też będzie dobry. Proporcja tych dwóch składników wynosić musi 2:1 na rzecz wódki, wtedy nalewka ze śliwek będzie miała odpowiednią moc, ale nie straci również walorów smakowych. Na sam koniec potrzebny będzie jeszcze cukier oraz szczelnie zamykany pojemnik. Najlepiej sprawdzi się szklany, ponieważ jest nie tylko higieniczny – szkło nie wchodzi w reakcję z alkoholem i nie oddaje swojego zapachu. Warto też umyć go bardzo dokładnie przed użytkowaniem!

 

Nalewka ze śliwki – przepis

 

Rozkrojone i wydrylowane śliwki myjemy, po czym wrzucamy do szklanego pojemnika z zakrętką. Wszystkie zasypujemy cukrem – mniej więcej dwie szklanki na kilogram śliwek – po czym zalewamy dokładnie spirytusem zmieszanym z wódką. Owoce powinny być zakryte przez roztwór. Teraz słoik należy szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na około miesiąc. W międzyczasie codziennie trzeba potrząsać nim, aby zawartość dobrze się wymieszała. Po upływie stosownego czasu oraz rozpuszczeniu cukru, śliwki można wydobyć. Nie trzeba ich jednak wyrzucać, są teraz całkiem smacznym i lekko alkoholowym przysmakiem! Pozostałą w słoiku nalewkę pozostaje przelać do szczelnej butelki i zamknąć. Najgorsza część podczas całego procesu to czekanie. Po wszystkim należy alkohol pozostawić w spokoju na około 6 miesięcy. Dopiero wtedy nalewka będzie gotowa.

 

Ze smakiem!

 

Wpisując w wyszukiwarkę hasło: „nalewka ze śliwki przepis”, znaleźć można bardzo dużo odpowiedzi. Każda receptura jest nieco inna, tak więc bardzo łatwo wyszukać coś dla siebie. W produkcji alkoholi bardzo ważne jest ciągłe poprawianie swoich przepisów. Najlepiej jednak zacząć od tych najprostszych.

Sprawdź też inne artykuły