Technologia

Jak zrobić print screen na laptopie?

Przed Tobą ważne zadanie do szkoły lub na studia, a osoba prowadząca wymaga od Ciebie zrzutów ekranów, stanowiących dowód samodzielnej pracy? A może pracujesz zdalnie i musisz przedstawić efekty swojej aktywności w postaci screenshotów? Bez względu na to, w jakim celu będziesz posługiwał się zrzutami ekranu, tutaj znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.

Jak szybko zrobić print screen na laptopie?

Zazwyczaj zrobienie print screena jest bardzo proste, ponieważ wystarczy użyć odpowiedniej kombinacji klawiszy. Jeżeli chcesz wykonać zrzut ekranu, naciśnij równocześnie przycisk PrintScreen, który znajdziesz na górze swojej klawiatury oraz Fn, usytuowany na samym dole. Czasami wystarczy również samo wciśnięcie klawisza PrintScreen. Pamiętaj, że w taki sam sposób możesz wykonać zrzut ekranu również na komputerze. Być może zastanawiasz się teraz, gdzie znajdzie się wykonany przez Ciebie zrzut ekranu? Pojawi się w schowku, aby go wykorzystać, będziesz musiał skorzystać z kombinacji klawiszy CTRL+V albo możesz skorzystać z opcji „Wklej”. Najlepiej wykonać tę operację w programie typu o rozszerzeniu .docx, czyli Word, WordPad lub OpenOffice. Dzięki temu będziesz mógł umieścić wiele screenshotów na laptopie, bez ryzyka, że obciąży to twój dysk twardy. Ponadto masz pewność, że wszystkie twoje print screeny będą w bardzo dobrej jakości, a ponadto dostosujesz ich kształt do formatu twojej dokumentacji.

Teraz już wiesz, jak szybko zrobić ss na laptopie i możesz śmiało ruszać do wykonywania swojej pracy bez obawy, że jej efekty nie zostaną udokumentowane.

Co powinieneś zrobić, jeśli zapomnisz skrótów klawiszowych?

Niekiedy w stresujących sytuacjach zdarza się, że zapominamy o nawet najprostszych czynnościach, dlatego jeżeli masz taką możliwość zapisz sobie potrzebne Ci skróty klawiszowe w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu będziesz czuł się bezpiecznie, a ponadto po pewnym czasie zapamiętasz potrzebną kombinację klawiszy. Jeżeli kiedyś zapomnisz, jak zrobić screena na laptopie to zawsze możesz wykorzystać do tego odpowiednie programy, które są już zainstalowane na twoim urządzeniu. Na przykład aplikacja “narzędzie wycinania” może przydać się nie tylko wtedy, gdy będziesz chciał zachować obraz całego ekranu, ale również pewnych pojedynczych jego elementów. Pamiętaj, jednak, że z tej aplikacji możesz korzystać, tylko jeśli masz system Windows. Jeżeli twój laptop posiada inny system operacyjny – tak jak na przykład Linux – to zrobienie zrzutu ekranu przy pomocy aplikacji będzie wyglądać nieco inaczej. W przypadku tego systemu powinieneś wykorzystać do tego program, który po prostu nazywa się “Zrzut ekranu”, jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona zrobić print screena. Jednak tych metod używaj tylko w ostateczności. Korzystanie ze skrótów klawiszowych jest znacznie prostsze, a przede wszystkim szybsze, co sprawia, że masz o wiele więcej czasu na wykonanie swojego zadania.

Sprawdź też inne artykuły