Hobby

Jak zrobić piwo w domu – jak zacząć warzyć piwo?

Piwo jest jednym z napoi alkoholowych, które w Polsce jest spożywane przez większość mieszkańców. Jednak cena w sklepach zwykle jest stosunkowo wysoka, szczególnie jeśli chodzi o cenę piw z wyższej półki. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, warto zająć się warzeniem piwa w domu. Nie jest to trudne, wymaga jedynie sporo cierpliwości, jednak często smak dobrze zrobionego piwa jest czymś, na co warto czekać.

Piwo — z czego powstaje?

Do zrobienia piwa w domu starczą trzy składniki: woda, słód i chmiel. Chmiel jest jedynie przyprawą, nadającą smak i jego głębię napojowi. Do składników dodawane są jeszcze drożdże piwowarskie, które dzięki swojemu metabolizmowi, przetwarzają brzeczkę piwną na piwo, tworząc alkohol przy pomocy procesu fermentacji alkoholowej.

Warzenie piwa — jak zacząć?

Prócz niezbędnych składników, warto zaopatrzyć się również w źródło ciepła i podstawowy sprzęt: garnek z pokrywką (najlepiej na ok. 30 litrów), dwa fermentory (jeden z kranikiem, drugi z miejscem na rurkę fermentacyjną w pokrywie), rurkę fermentacyjną, wężyk silikonowy (min. 1 metr do przelewania brzeczki), wężyk igielitowy (do przelewania zimnej brzeczki i piwa, długość od 1 do 1,5 metra), termometr, cukromierz, łygę piwowarską, środek do dezynfekcji, jodowy wskaźnik skrobi, fitrator i standardowe kapsle.

Składniki na piwo można kupić w sklepach piwowarskich, większość z nich posiada również gotowe zestawy składników do warzenia piw w różnych stylach. Często znajdują się tam już odważone słody, proporcjonalna ilość chmielu oraz instrukcja używania zestawu.

Jak warzyć piwo?

Piwo można stworzyć na dwa sposoby:

  • Klasyczna — metoda zacierania słodu — ręczne zacieranie ześrutowanego słodu w kadzi wraz z wodą. Przy tej metodzie jest większy wpływ na produkt finalny, jednak trzeba więcej się napracować i więcej czasu spędzić nad procesem tworzenia piwa.
  • Uwarzenie piwa z brewkit’u — użycie puszki z nachmielonym, płynnym ekstraktem słodowym. Jest to sposób szybszy, ale często krytykowany w środowisku osób zajmujących się warzeniem piwa ze względu na swoją ograniczoną możliwość wpływu na finalny produkt.

Piwo domowe — przepis

Jak zacząć warzyć własne piwo? Należy najpierw zatrzeć ześrutowany słód (lub użyć brewkit’u, który ma już przygotowany płynny ekstrakt słodowy). Należy to wykonywać w kadzi zaciernej (czyli dużym garnku) z dodatkiem wody (objętość powinna zostać określona w przepisie), a całość jest podgrzewaną i przetrzymywana przez określony czas w odpowiedniej temperaturze, określonej w przepisie. Podczas tego etapu, enzymy zawarte w słodzie metabolizują skrobię na cukry, które drożdże są w stanie poddać procesowi fermentacji.

Po zakończeniu zacierania trzeba oddzielić brzeczkę piwną od słodu. Zacier przenoszony jest do fermentora z kranikiem przy użyciu kubka lub małego garnka, do którego zamontowany jest filtrator. Po odczekaniu 20 minut można przystąpić do filtracji — brzeczka powinna wpłynąć przez wężyk i kranik do umytego garnka, a pierwsze 1-2 litry mętnego płynu warto zwrócić z powrotem do fermentatora. Przy przelewaniu wody z zacierem należy dodawać wody w temperaturze 70-78 stopni Celsjusza, a proces ten nazywany jest wysładzaniem — polega na wypłukaniu cukrów z ziaren. Przed przystąpieniem do gotowania, należy wykonać pomiar BLG brzeczki, czyli procentowej zawartości cukrów. Można wtedy rozcieńczyć brzeczkę, gdy poziom BLG wyszedł zbyt wysoki.

Brzeczkę piwną należy doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować przez ok. godzinę, warto zostawić pokrywę garnka uchyloną, by mogły odparować toksyczne substancje. W trakcie gotowania dodawany jest chmiel oraz aromat. Dodanie chmielu warunkuje charakterystyczną goryczkę piwa, dlatego odbywa się w paru etapach w zależności od tego, czy piwo ma mieć więcej, czy mniej goryczy. Po gotowaniu następuje chłodzenie do temperatury optymalnej dla drożdży. Cały sprzęt, który będzie mieć kontakt z brzeczką, musi zostać zdezynfekowany. Następnie warto wykonać ponowny pomiar BLG w celu określenia poziomu alkoholu w gotowym piwie (BLG początkowe — BLG końcowe, różnica podzielona przez 2).

Po schłodzeniu beczki następuje jej napowietrzenie poprzez przelewanie z jednego fermentora do drugiego ok. 2-3 razy do uzyskania sporej ilości piany. Przy temperaturze brzeczki ok. 18-20 stopni Celsjusza i odpowiednim jej napowietrzeniu, dodawane są drożdże na powierzchni brzeczki, a następnie odstawić na 14-20 dni w celu fermentacji. Gdy fermentacja zostanie zakończona, należy zabutelkować piwo za pomocą węża igielitowego, dodawany jest roztwór cukru lub glukozy w celu przeprowadzenia refermentacji w butelce. W ten sposób można uzyskać również odpowiednią ilość gazu, a piwo jest gotowe do picia po 10-14 dniach.

Sprawdź też inne artykuły