Lifestyle

Jak zrobić dobre klopsy z mięsa mielonego?

Klopsy z mięsa mielonego to klasyka polskiej kuchni. Od lat królują na naszych stołach, na dobre wpisując się w kanony tradycyjnego niedzielnego obiadu. Klopsy można przygotować na wiele sposobów, jednak istnieje parę zasad, dzięki którym klopsy pozostają soczyste i miękkie po ugotowaniu. Konsystencja pulpecików wieprzowych powinna być sprężysta. Dzięki tym radom przyrządzisz znakomite klopsy z mięsa mielonego.

Mięso mielone potrzebuje bulionu

Dobry przepis na klopsy mielone zawsze zawiera w składnikach jakąś formę płynu. To tajemny składnik, który pozwala na zachowanie soczystości klopsów. Podczas wyrabiania mięsa z przyprawami, oprócz jajek, należy dodać do niego około pół szklanki płynu. Może być to woda, chociaż dla podkręcenia smaku i konsystencji zaleca się użycie bulionu warzywnego lub drobiowego. Idealnie, jeśli posiadasz ugotowany rosół, wtedy możesz dodać do mięsa chochlę zupy. Takie klopsy, podczas smażenia nadal zachowają w sobie soki, które nadadzą daniu aksamitności. To ważne, ponieważ przesmażony pulpet jest suchy i rozpada się na talerzu, co zdecydowanie odejmuje mu atrakcyjności.

Mieszanie mięs to sekret pysznych klopsów

Klopsy pieczone lub gotowane zawsze smakują lepiej, kiedy do ich przygotowanie użyjesz minimum dwóch rodzajów mięsa. Chude mięso z szynki jest delikatne, ale suche i twarde po ugotowaniu. Mieszając je z mielonym mięsem garmażeryjnym lub wieprzowym, możesz być pewien, że smak dania będzie o wiele lepszy. Miękkie i soczyste klopsy po upieczeniu warto odstawić na parę minut, aby odpoczęły na talerzu. Dzięki temu mięso będzie miało czas na zwarcie konsystencji, a soki z wewnątrz wchłoną się w upieczone mięso. Ważne, aby klopsów nie obracać widelcem, poprzez wbijanie ząbków do środka podczas smażenia lub kiedy są w piekarniku. Przez powstałe dziurki ucieknie z nich cała esencja smaku i aromatu.

Jak doprawić klopsy, żeby były smaczne?

 Istnieje nieskończenie wiele przepisów na kotlety z mięsa mielonego. Te tradycyjne, popularne w Polsce, doprawiane są majerankiem, czosnkiem i cebulą. Węgierskie warianty zawierają dodatkowo w składzie paprykę mieloną słodką i wędzoną, kminek oraz gruboziarnisty pieprz. Tak naprawdę to tylko od nas zależy, na co mamy ochotę, czy danie pikantne, czy delikatne. Ważne jest, aby mięso doprawiane cebulą i czosnkiem wzbogacić o wspomniany wcześniej majeranek, który wspomaga trawienie. Unikniesz niemiłego odbijania się po posiłku i uczucia ciężkości brzucha. Klopsy pieczone świetnie smakują w towarzystwie zalew i sosów. W sezonie grzybowym grzechem byłoby nieprzyrządzenie ich właśnie w sosie grzybowym. Popularne borowiki czy kurki wyśmienicie komponują się z aksamitnymi pulpecikami. Z dodatkiem puree ziemniaczanego taki obiad będzie strzałem w dziesiątkę. Klopsy warto przygotować w panierce z bułki tartej. Usmażone tak mięso zachęca chrupiącą skórką. To miły kontrast dla miękkiego i soczystego wnętrza kotleta mielonego. Jeśli użyjesz do smażenia klopsów smalcu zamiast oleju słonecznikowego, dodatkowo podkręcisz ich aromat.

Sprawdź też inne artykuły