Jak zostać trenerem personalnym?
Aktywność fizyczna to Twoja pasja? Dbasz o sylwetkę i zdrowie, jak nikt inny i chciałbyś się tym podzielić ze światem? Zostań trenerem personalnym! Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się, jakie kroki podjąć, by dostać certyfikat trenera personalnego.
Trener personalny – zawód i jego wymagania
Dla osób, które kochają aktywność fizyczną i roztaczają wokół siebie pozytywną, motywacyjną aurę, zawód trenera personalnego może być spełnieniem marzeń. Kto nie chciałby bowiem robić tego, co kocha i jeszcze dodatkowo na tym zarobić? A zarobki trenera personalnego wcale nie należą do najmniejszych, jeśli posiada się stale rozszerzające się grono klientów. To ile zarabia trener personalny, zależy również od samodyscypliny i regularnych szkoleń instruktora.
Mimo że praca trenera personalnego nie wymaga specjalnego wykształcenia (oczywiście, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego będzie z góry lepiej przygotowany), jednak nie może nim zostać każdy. Prócz sportowej pasji i zacięcia do zdrowego odżywiania, dobry trener personalny powinien wyróżniać się pewnymi cechami charakteru, które ułatwiają pracę z na przykład oporną lub mało pewno siebie osobą.
Dobry instruktor posiada pokłady cierpliwości, empatii oraz nietuzinkowy umysł, który pozwala mu poddać się kreatywności. Czasem jest ona niezbędna, jeśli trafi się na klienta, który za żadne skarby świat nie wykona nudnych ćwiczeń – wówczas pomysłowość trenera nakreśli takiej osobie nową, oryginalną ścieżkę do osiągnięcia idealnej sylwetki i tym samym zmotywuje go do pracy na sobą.
Trener personalny – jak zostać?
Chcąc zostać trenerem personalnym, trzeba być po prostu szczerym wobec samego siebie – jeśli nie posiada się pożądanych cech charakteru, życie prędzej czy później zweryfikuje umiejętności, co przełoży się na zarobki. Zawsze warto zwizualizować sobie trenera personalnego (a konkretniej jego osobowość) i zadać sobie pytanie, czy to właśnie ja mógłbym nim być. Jeśli odpowiedź będzie bezapelacyjnie twierdząca, można przystąpić do realnych przygotowań.
Realne przygotowanie to po prostu kurs trenera personalnego. I choć, teoretycznie, by zostać instruktorem sportu, nie trzeba posiadać żadnego papierka, w wielu klubach sportowych czy na siłowniach takiego certyfikatu mogą wymagać klienci. Wówczas, nie posiadając owych uprawnień, możemy zapomnieć o pracy.
By zostać trenerem personalnym, wystarczy przeszukać internet – z pewnością po wpisaniu interesującego zagadnienia, wyświetlą się nazwy ośrodków oferujących wybrane szkolenia. Niektóre z nich są płatne, a inne dofinansowane przez na przykład urząd pracy, co może być wspaniałym rozwiązaniem dla osoby uczącej się lub nieposiadającej stałych zarobków. Po odbytym kursie można zacząć pracę w dowolnym miejscu – zarówno w klubach sportowych, na własny rachunek albo jako instruktor online. Nie należy jednak zapominać o stałym doszkalaniu się zarówno pod kątem nowych, innowacyjnych rozwiązań sportowych, jak i zdrowego odżywiania. Wówczas można odnieść murowany sukces.