Motoryzacja

Jak zdać egzamin na kartę motorowerową 2021

Karta motorowerowa lub prawo jazdy kategorii AM jest to dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów o pojemności do 50 cm3. Innymi słowy jest to prawo jazdy na  jednoślady, takie jak skutery, małe motory, motorowery jak również quady lekkie (do 350 kg), auta typu Smart oraz niektóre samochody elektryczne.

Jak uzyskać kartę motorowerową?

Aby przystąpić do egzaminu na kartę motorowerową, trzeba spełnić następujące warunki:

  • Mieć ukończone 14 lat oraz zgodę prawnego opiekuna,
  • posiadać orzeczenie lekarskie wykluczające przeciwskazania do prowadzenia pojazdów mechanicznych,
  • wyrobić profil kandydata na kierowcę w wydziale komunikacji oraz odbyć kurs szkoleniowy w szkole prawa jazdy.

Formalności związane z uzyskaniem prawa jazdy kategorii AM

Udajesz się z opiekunem prawnym do wybranej przez siebie szkoły jazdy, gdzie zapisujesz się na kurs, uiszczając stosowną opłatę, ceny wahają się od 1400 złotych wzwyż. Ośrodek szkoleniowy skieruje Cię na badanie lekarskie do specjalistycznej przychodni lub do lekarza partnerskiego, z którym szkoła podpisała umowę. Badanie trwa niecałe 30 minut i składa się z badania słuchu, wzroku, pomiaru ciśnienia oraz testu na cukrzycę. Tu również pobierana jest opłata za wydanie orzeczenia, około 200 złotych.

Następnie szkoła skieruje Cię do Urzędu Miasta właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, gdzie złożysz wniosek o wydanie prawa jazdy, do którego należy dołączyć aktualne zdjęcie w dwóch egzemplarzach (u fotografa zdjęcia do dokumentów to 40 złotych za 4 sztuki). Urząd pobiera opłatę około 100 złotych za wyrobienie prawa jazdy. Od niedawna wniosek można złożyć również online.

W tym momencie większość formalności masz za sobą, pozostaje tylko przejść kurs oraz zdać wewnętrzny egzamin teoretyczny, odbywający się na komputerze. Nie martw się,  szkoły jazdy często pozwalają na kilka nieodpłatnych podejść. Następnie czeka Cię około 6 godzin praktyki na placu manewrowym oraz jazdy w ruchu ulicznym.

Po ukończeniu kursu możesz umówić się w tzw. WORD-zie na egzaminy, których koszt to ok. 200 złotych. Egzamin teoretyczny, jest identyczny jak ten zdawany w szkole jazdy, egzamin praktyczny natomiast polega na sprawdzeniu przez egzaminatora Twoich umiejętności jazdy na wybranej trasie egzaminacyjnej. Możesz fizycznie udać się do ośrodka szkoleniowego i wybrać termin lub skorzystać z elektronicznej rezerwacji terminu na stronie internetowej WORD-u, obie opcje wymagają płatności kartą lub przelewem, pracownicy WORD-u nie mogą przyjmować pieniędzy od interesantów ze względu na przepisy zapobiegające łapówkarstwu.

Ogólny koszt uzyskania karty motorowerowej oraz czy warto

Zdobycie prawa jazdy kategorii AM jest kosztowne, same formalności związane ze zdobyciem uprawnienia to około 2000 złotych. Koszt ten wzrasta z każdym nieudanym podejściem do egzaminu, a przecież pojazd, do którego prowadzenia potrzebujesz prawo jazdy, sam się nie kupi.

Z ekonomicznego punktu widzenia karta motorowerowa nie jest najlepszą z opcji, biorąc pod uwagę, że wybór pojazdu nie jest szeroki, a już w wieku 16 lat możesz ubiegać się o prawo jazdy kat. A1 o większych uprawnieniach, a w wieku 18 lat możesz zdobyć prawo jazdy kategorii B, dzięki któremu oprócz jednośladów i czterokołowców lekkich możesz prowadzić samochód  o masie do 3,5 tony.  Niemniej wszystko zależy od okoliczności i czasem potrzeba mobilności bierze górę nad kwestiami ekonomicznymi.

Sprawdź też inne artykuły