Hobby

Jak zacząć trenować pływanie?

Woda to jeden z żywiołów, do których większość ludzi czuje naturalny respekt. Może on być sojusznikiem, ale posiada również cechy destrukcyjne. Dlatego tak ważne wydaje się rozpoczęcie próby nauki pływania, aby umieć choć trochę sobie z nim radzić. W niektórych przypadkach przychodzi to wręcz naturalnie, jednak istnieją jednostki, które woda doprowadza nawet to przerażenia. Jak zacząć pływać?

Pływanie – jak zacząć?

W nauce pływania ważny jest każdy element uprawiania tej formy ruchu. Ćwiczenia powinny być wykonywane nie tylko w wodzie, ale i na lądzie. Jak trenować pływanie, aby było ono przyjemne? Ćwiczenia należy rozpocząć przed wejściem do wody, od rozgrzania poszczególnych partii ciała, w tym ramion, rąk, bioder czy pachwin. Na wodzie natomiast należy rozpocząć od zapoznania się z wodą oraz działaniem zjawisk fizycznych, jakie w niej zachodzą np. wyporności. Ważne jest, aby nauczyć się leżenia na powierzchni. Pozycja pozioma stanowi podstawową dla każdego stylu pływackiego. 

Rozpocznij od pracy na torze skrajnym basenu, gdzie trzymając łokcie na jego krawędzi, staraj się unieść tak nogi i biodra, aby leżały naturalnie na powierzchni wody. Kolejny etap to prostowanie ramion i trzymanie się dłońmi krawędzi basenu. Dzięki temu pozycja jest bardziej opływowa. W tym momencie rozpocznij zanurzanie głowy w wodzie, co dla niektórych może wydawać się niekomfortowe. Jeżeli wystąpi dyskomfort z tym związany, przerwij ćwiczenie i popracuj tylko nad samym tym elementem. Podejdź do murku, chwyć obiema rękami jego krawędź, a w momencie poczucia stabilizacji ciała powoli zanurzamy się w wodzie. Zapamiętaj – daj sobie czas na reakcje organizmu oraz “głowy”. Wszystko ma być wykonywane z zachowaniem bezpieczeństwa. 

Kiedy zaczynasz naukę pływania, nie ma potrzeby ścigania się z innymi. Jeżeli na początku nauki skupisz się na poznaniu wody i zaprzyjaźnieniu się z nią, ona pokaże to, co najpiękniejsze. Kiedy już umiesz unosić się na wodzie bez wsparcia krawędzi basenu oraz potrafisz śmiało zanurzyć głowę, spróbuj powoli wypuścić powietrze w wodzie. Odepchnij się od ściany w pozycji leżącej jedną lub dwiema nogami i płyń przed siebie, nie poruszając nogami tak, aby poczuć prawa fizyki działające na ciało. Następnie możesz rozpocząć powolnie machać nogami w pionie.

Czy są gadżety pozwalające na wsparcie nauki pływania?

Masz do dyspozycji wiele gadżetów, które mogą być pomocne nie tylko w początkowym etapie nauki, ale również zawsze wtedy, gdy chcesz ją urozmaicić bądź popracować nad jedną partią ciała np. deski, motylki, makaron, okularki do pływania, maski do nurkowania czy płetwy. Nauka pływania to długi proces, jednak kiedy już osiągniesz w nim zadowalające efekty, ten sport zaczyna sprawiać dużo przyjemności. 

Nauka pływania wydaje się ważnym elementem w czasie spędzania wolnego czasu nad wodą, np. nad jeziorem czy na basenie. Uprawiając sporty wodne, musisz również umieć pływać. A dla wytrwałych pozostaje kolejny etap czyli nauka nurkowania, która pozwoli na eksplorację podwodnych terenów. Stąd nie należy zadawać sobie pytania, czy rozpocząć trening pływania, a kiedy.

Sprawdź też inne artykuły