Hobby

Jak zacząć trenować boks?

Boks to nie tylko piękny sport, ale także szansa na zbudowanie lepszej wersji siebie. Wymaga szybkości, zwinności, finezji, mocy, wytrzymałości i silnej psychiki. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć przygodę z boksem, najpierw warto postawić na solidne przygotowania.

Jak zacząć? Boks dla początkujących

  1. Postaw sobie cel.

Jak zacząć trenować boks w domu? Najpierw powinieneś określić sobie jaki cel, zamierzasz osiągnąć i, czy jesteś w stanie go zdobyć. Na początku może to być rywalizacja jako amator, a następnie przejście na zawodowstwo. Bez wątpienia napotkasz na swojej drodze niepowodzenia, ale są one tylko utwierdzeniem w tym, że wszystko idzie tak jak powinno, a Ty nie powinieneś się poddawać. Porażka może nauczyć Cię, jak zacząć boksować, ponieważ to ona zbuduje Twój charakter.

 

  1. Zorganizuj odpowiedni sprzęt do treningów.

Jak samemu zacząć trenować boks? Niezależnie od tego, czy planujesz walczyć o profesjonalną karierę czy też oddać się pasji w sposób amatorski, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt. Większość sal bokserskich posiada niezbędne akcesoria, jak rękawice czy ochraniacze, ale warto zakupić własne, ponieważ sprzęt do powszechnego użytku zwykle jest zużyty, uszkodzony i niehigieniczny. 

 

Pierwszą rzecz, której potrzebujesz, stanowi para porządnych rękawic bokserskich, które przetrwają niejeden cios. Do celów treningowych dobrym pomysłem jest kupienie dobrej skakanki, ponieważ to ona może doprowadzić Cię na szczyt. Jeśli planujesz sparing, niezbędne będą ochraniacz głowy, osłona krocza i ochraniacz na zęby. Możesz także zainwestować w parę butów bokserskich, które zapewnią Ci zwinność oraz stabilność podczas walki. 

 

  1. Zbuduj silną kondycję.

Jak zacząć ćwiczyć boks? Zacznij od wytrzymałości. Kondycja to jeden z najważniejszych czynników w tym sporcie. To właśnie dzięki niej jesteś w stanie wykonywać kolejne uderzenia oraz uniki pomimo zmęczenia. Możesz być najbardziej utalentowanym wojownikiem na świecie, ale jeśli nie jesteś w formie, pokonają Cię słabsi zawodnicy, którzy są w lepszej kondycji. 

 

Jeśli chcesz skutecznie trenować, ważne jest, aby wdrożyć dobry plan diety. To, co jesz i jak ćwiczysz, określi, jak szybko osiągniesz wymarzone wyniki fizyczne. Jeśli masz nadmierną ilość tkanki tłuszczowej, wykonuj wiele ćwiczeń cardio o zróżnicowanej intensywności, jak sprint czy jogging. Unikaj podnoszenia dużych ciężarów – wybieraj lżejsze, ale wykonuj większą ilość powtórzeń. Możesz także postawić na regularne biegi długodystansowe po okolicy.

 

  1. Nie poddawaj się.

Zaczynając treningi bokserskie, musisz mieć świadomość, że nie będzie to nic łatwego. Jeśli się poddasz, nigdy nie dowiesz się, jak bardzo mógłbyś rozwinąć swój potencjał. Bycie bokserem zobowiązuje do walki z największym wrogiem, czyli z własnymi słabościami. Po ich przezwyciężeniu będziesz mógł cieszyć się świetnymi wynikami i cudowną przygodą sportową, o której marzy naprawdę wielu. Pamiętaj też, że znając swoją wartość, treningi będą najbardziej efektywne. Zrób wszystko, aby tego nie zaprzepaścić.

Sprawdź też inne artykuły