Hobby

Jak zacząć jeździć na nartach?

Jazda na nartach to ciekawy pomysł na zimową rekreację. Sport ten staje coraz bardziej popularny. Na łagodnych stokach, zwanych oślimi łączkami możesz spotkać nie tylko kilkuletnie dzieci, ale i kilkudziesięcioletnich dorosłych ludzi, nieśmiało rozpoczynających swoją przygodę z nową pasją. Nauka jazdy na nartach nie jest wcale taka wymagająca, jak może się wydawać.

Od czego zacząć?

Jeśli myślisz, że nauka jazdy na nartach rozpoczyna się na stoku, jesteś w błędzie.  Zanim staniesz na oślej łączce, zacznij od teorii. W internecie znajdziesz całkiem sporo wartościowych artykułów o tym, jak nauczyć się jeździć na nartach. Nie zastąpi to oczywiście praktyki, ale wprowadzi cię w świat białego szaleństwa. Przeczytasz o tym, w jaki sprzęt powinieneś się zaopatrzyć w sklepie, a jaki możesz wypożyczyć. Dowiesz się co ubrać, żeby nie zmarznąć, jednocześnie nie przegrzać się i cały czas czuć się komfortowo. Poznasz reguły panujące na stoku. Ich zachowywanie jest związane z bezpieczeństwem twoim i innych użytkowników. Otrzymasz cenne wskazówki na dobry początek.

Jazda na nartach dla początkujących – poproś o poradę kogoś doświadczonego

Jeśli znasz kogoś, kto jeździ na nartach, porozmawiaj z nim i poproś o porady „na start”. Może znajdzie się ktoś, kto pomoże ci stanąć na nartach. A może wskaże ci miejsce, które będzie odpowiednie do rozpoczęcia nowej pasji. W Polsce mamy sporo stoków narciarskich. Są zlokalizowane nie tylko w Beskidach, czy Tatrach. Ciekawostką jest, że znajdują się one również na Mazurach. Tak! Na Mazurach i w jeszcze kilku innym regionach naszego kraju.

Jeśli wybrałeś konkretny stok, nie pozostaje nic innego, tylko udać się na miejsce, znaleźć wypożyczalnię i uzupełnić brakujący sprzęt. Na początek najlepiej jest wypożyczać buty, narty i kask. Jeśli uznasz, że to sport dla ciebie, z czasem możesz kupić sobie całe wyposażenie.

Jak nauczyć się jazdy na nartach – kurs czy samodzielna nauka

Naukę jazdy na nartach powinieneś zacząć od oślej łączki. Nie jest dobrym pomysłem od razu korzystać z normalnej trasy zjazdowej, nawet jeśli będzie oznakowana na niebiesko. Przy okazji warto wspomnieć, że szlak narciarski niebieski jest najłatwiejszy, trudniejszy od niego jest znakowany w kolorze czerwonym, a najtrudniejszy – czarnym. O tym jak jeździć na nartach możesz dowiedzieć się, podpatrując innych narciarzy, trenujących w pobliżu ciebie lub ucząc się od znajomych. Obserwacja, wiedza zdobyta w internecie, kilka dobrych porad i talent mogą sprawić, że samodzielnie opanujesz tę sztukę. Zacznij od poprawnego zapięcia nart. Kolejnym krokiem jest przybranie prawidłowej pozycji i utrzymywanie równowagi. Kiedy już to ci się uda, stajesz się narciarzem. Teraz możesz potrenować zjeżdżanie „pługiem” i hamowanie.

Jest też łatwiejszy sposób na naukę jazdy na nartach. Jest nim kurs dla początkujących narciarzy. Przy niemal każdej stacji narciarskiej funkcjonują szkółki z profesjonalnymi instruktorami. Każdy z nich prowadzi szkolenie, przekazując wiedzę i umiejętności zgodnie z programem. Osobisty trener wskaże ci, co robisz dobrze, a co i w jaki sposób poprawić.

Narciarstwo to popularny sposób na zimową rekreację. Warto nauczyć się jeździć na nartach i samemu spróbować spędzić wolny czas na świeżym, zimowym powietrzu.   

 

Sprawdź też inne artykuły

More in:Hobby

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.