Motoryzacja

Jak wybrać olej silnikowy?

Wybór oleju silnikowego nie jest trudny. Konieczne jest dopasowanie takiego produktu, jaki będzie najbardziej odpowiedni do auta. Na rynku znajduje się sporo ciekawych rozwiązań, które mają wiele zalet. Jak dobrać olej do auta? O czym należy pamiętać i na jakie rozwiązania warto postawić?

Dobór oleju do samochodu

Pamiętaj o tym, że olej ma ważne znaczenie dla żywotności każdego silnika zamontowanego w samochodzie. Nie wystarczy go regularnie zmieniać na jakikolwiek inny. Trzeba także mieć na uwadze to, który rodzaj będzie najbardziej odpowiedni dla posiadanego silnika. Podczas doboru klienci mają do czynienia z klasą lepkości – określa ona opór płynięcia jednej warstwy oleju do drugiej. Im wyższa wartość produktu, tym wolniejszy przepływ. Ułatwieniem jest stosowana skala od 0 do 60, gdzie 60 oznacza najgęstszy olej. Informację o klasie lepkości znajdziesz na każdym opakowaniu. W tym wypadku pierwsza liczba określa przydatność wyrobu w niskiej temperaturze – im wartość jest większa, tym olej słabiej radzi sobie w temperaturach poniżej zera.

Dobór oleju do silnika – specyfikacje jakościowe

Odpowiadając na pytanie, jaki olej do samochodu wybrać, trzeba wziąć pod uwagę specyfikacje jakościowe, czyli API i ACEA. API to Amerykański Instytut Naftowy, a ACEA stanowi Zrzeszenie Europejskich Producentów Pojazdów. Często producenci silników mają określone normy co do parametrów oleju, które są bardziej rygorystyczne niż wspomniane. Jeśli chodzi o specyfikację API, składa się ona z dwóch liter. Pierwsza oznacza rodzaj silnika, do jakiego produkt jest przeznaczony, a druga informuje o jakości. Aktualnie większość olejów spełnia wymagania klasyfikacji API, dlatego podczas doboru nie można zapominać o specyfikacji ACEA. 

Klasyfikacja typu ACEA określa oddzielnie parametry dla silników benzynowych i diesli. Wyodrębnia też kategorię dla aut osobowych z silnikami wysokoprężnymi lub benzynowymi wyposażonymi w system oczyszczania spalin. W dzisiejszych czasach większość olejów dostępnych na rynku możesz stosować zarówno do silnika benzynowego, jak i wysokoprężnego Z kolei do diesli dedykowane są specjalne produkty bazujące na technologii niskopopiołowej. Jeśli posiadasz auto z takim filtrem, olej musi spełniać normę C1, C2 lub C3 klasyfikacji ACEA. Najmniej popiołów ma klasa C1. Pamiętaj jednak, że nie w każdym dieslu możesz zastosować olej tej specyfikacji. Zanim dokonasz zakupu, upewnij się co do zaleceń producenta auta – informacje znajdziesz w książce serwisowej.

Jak dobrać olej do silnika?

Dobór oleju do samochodu jest kluczową kwestią, by zapewnić jak najlepszą żywotność silnika w aucie. Jeśli nie wiesz, jaki produkt wybrać, nie bój się poprosić o pomoc specjalistę w sklepie. Na uwagę zasługuje zakup oleju silnikowego w internetowej strefie, gdzie każdy kierowca znajdzie coś dla siebie. W tym przypadku można liczyć na doskonałą jakość oraz atrakcyjną cenę, jak też sprawną dostawę do domu. Oleje silnikowe są niezbędne i mają wiele funkcji. Producenci dokładają wszelkich starań, aby sprostać zmieniającym się wymogom rynkowym.

Sprawdź też inne artykuły