Uroda i zdrowie

Jak wybrać najbardziej chłonne pieluchy dla dorosłych?

Nietrzymanie moczu może mieć różne stopnie nasilenia. Przy bardzo ciężkim nasileniu tej dolegliwości należy zwrócić szczególną uwagę na pojemność wkładu chłonnego w produktach higienicznych stosowanych u osób z inkontynencją. Właściwie dobrane artykuły ochronne zapewniają wysoki stopień zabezpieczenia przed zawilgoceniem skóry, ubrania i materaca. Nie bez znaczenia jest również dobra ochrona przed powstawaniem przykrego zapachu.

Ciężkie nietrzymaniu moczu – jak wybrać najbardziej chłonne pieluchy dla dorosłych?

Przy lekkim i średnio nasilonym nietrzymaniu moczu wystarczającym zabezpieczeniem są podpaski i majtki chłonne. Jeśli jednak dochodzi do całkowitego niekontrolowanego opróżnienia pęcherza, należy poszukać środków ochronnych z bardziej chłonnym wkładem. Pieluchy dla dorosłych przeznaczone są dla osób cierpiących na ciężkie i bardzo ciężkie nietrzymanie moczu. Nierzadko są to osoby leżące, niebędące w stanie samodzielnie zmienić środka ochronnego, a nawet zasygnalizować potrzeby zmiany – dzieje się tak na przykład po operacji czy w innych przypadkach ograniczonej świadomości. Najbardziej chłonne pieluchy dla dorosłych mają na opakowaniu adnotację „Super” albo „Plus” i dodatkowo graficznie zaznaczony na opakowaniu wysoki stopnień chłonności. Najbardziej chłonne pieluchy dla dorosłych będą dobrym zabezpieczeniem przy ciężkim nietrzymaniu moczu zarówno na dzień, jak i w nocy.

Czym się kierować, wybierając najbardziej chłonne pieluchy dla dorosłych?

Podstawowa kwestia przy zakupie środków higienicznych na nietrzymanie moczu to jakość materiałów, z jakich zostały wykonane. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku pacjentów leżących, a dla takich najczęściej wybierane są najbardziej chłonne pieluchy dla dorosłych. Wysokiej jakości produkty takie jak pieluchy TENA delikatnie opinają ciało i są wykonane z miękkich, oddychających materiałów. To zmniejsza ryzyko odleżyn i stanów zapalnych. Pieluchy dla dorosłych mają też wskaźnik wilgotności, co ułatwia opiekę nad osobami niesamodzielnymi oraz wygodne zapięcie na rzepy, dzięki czemu produkt łatwo jest założyć i zdjąć oraz dopasować po założeniu. Pieluchy dla dorosłych należy też dobrze dobrać pod względem rozmiaru. TENA oferuje rozmiary od XS do XL – na opakowaniu podane są wartości maksymalnego i minimalnego obwodu bioder. Wystarczy dokładnie zmierzyć obwód bioder osoby, dla której przeznaczona jest pielucha.

Czy można otrzymać refundację na pieluchy dla dorosłych?

W ramach NFZ możliwa jest refundacja artykułów ochronnych potrzebnych przy nietrzymaniu moczu. Wystarczy poprosić lekarza o wystawienie zlecenia na refundację. Zostanie ono automatycznie zweryfikowane pod względem uprawnień pacjenta w internetowym systemie i na tej podstawie lekarz wystawi receptę. Można zrealizować ją w dowolnej aptece mającej umowę z NFZ. Refundowane środki higieniczne może odebrać z apteki także opiekun osoby, dla której są przeznaczone, co jest dużym ułatwieniem dla osób mających trudności z poruszaniem się. W ramach NFZ refundowane są także artykuły renomowanych producentów takich jak TENA.

Sprawdź też inne artykuły