Praca i biznes

Jak wybrać doradcę kredytowego?

Bywają okoliczności, kiedy jest potrzeba znalezienia kredytu, jednak samo znalezienie go nie jest tak łatwe, jakim mogłoby się wydawać. Ludzie z powodu niedoinformowania i braku doświadczenia są w stanie uwierzyć pierwszej lepszej ofercie, jaką otrzymają, że to będzie ta najlepsza dla nich. Na całe szczęście świadomość odpowiedzialnego brania kredytu zaczęła się rozrastać, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na pomoc doradcy kredytowego. Niestety jednak później może okazać się, że taki doradca to jest zwykła osoba, która również nie zna się na pracy, jaką oferuje. W jaki sposób możemy rozpoznać, że przyszliśmy po pomoc do odpowiedniej osoby?

Jaki doradca kredytowy

W pierwszej kolejności warto się dokładniej dowiedzieć, czym dany doradca kredytowy się zajmuje. Jak sama nazwa na to wskazuje jest to osoba, która powinna znać się na kredytach, ma za zadanie udzielić klientowi wszystkich informacji dotyczących kredytów, zasad ich udzielania, powinna przedstawić jakie warunki musi spełniać osoba ubiegająca się o kredyt oraz doinformowuje z praw z zakresu bankowości.

Wybierając sobie doradcę kredytowego najprościej byłoby zadzwonić do pierwszej osoby, która wyskoczy w wyszukiwaniach po wpisaniu hasła na przykład doradca kredytowy Rzeszów, jednak nie należy to do najlepszych pomysłów. Dobrze byłoby skontaktować się z kimś, na przykład ze znajomych, którzy mieli udzielany kredyt i zapytać się im o osobę godną polecenia. Jeżeli bliscy zostali dobrze obsłużeni i są zadowoleni z czyichś usług to śmiało można się odezwać do osoby z ich polecenia. Jeżeli jednak nie ma możliwości na zdobycie kogoś z polecenia, warto wtedy poszukać informacji odnośnie doradców kredytowych w sieci. Jest to prosta metoda, aby zweryfikować czy dany doradca na pewno sprawdzi się, ponieważ poprzedni klienci na pewno zostawili po sobie jakieś opinie. Dobrze jest zwrócić uwagę również na to, czy dany doradca jest osobą, która nie boi się pokazać w sieci, czy upublicznia swój wizerunek i tym podobne. Takiej osobie jest łatwiej zaufać, ponieważ ma się świadomość tego, że się ona nie ukrywa.

Mając kogoś już na oku, warto skontaktować się z kandydatami i przeprowadzić z nimi krótką rozmowę, na temat swoich oczekiwań i przez takie krótkie rozmowy można wyczuć, czy aby na pewno rozumiesz się z daną osobą i czy w ogóle jesteś w stanie obdarzyć kogoś takiego zaufaniem. Zwróć uwagę na to, czy przyszły doradca przedstawia sprawy jasno, zamiast owijać w bawełnę. Nie każdy może pozwolić sobie na kredyt i doradca powinien to powiedzieć wprost klientowi, a nie wprowadzać go w błąd lub – co gorsza – doprowadzić do zadłużenia. Przyszły doradca powinien ustalić jasne i przejrzyste zasady jeszcze przed podjęciem współpracy z kimkolwiek.

Co powinien wiedzieć doradca kredytowy

Odpowiedni i doświadczony doradca kredytowy będzie znał odpowiedź na każde zadane mu pytanie w kwestii bankowości, kredytów i BIK-u. Powinien bardzo dobrze orientować się w tym, co jest na rynku i jak się ma na nim sytuacja oraz będzie wiedział, gdzie jest sens wysyłać wnioski, a gdzie nie. Profesjonalny doradca kredytowy nie powinien mieć problemu z analizą rynku i z tym, jakie chce podjąć działania we współpracy z klientem, aby osiągnąć zamierzone rezultaty – w tym przypadku znalezienie dobrze dopasowanego kredytu pod swojego klienta. Wszystko powinien robić zgodnie z ustaleniami, jakie zawarł z klientem, a nie robić wszystko bez jego wiedzy. Wysyłanie wniosków do różnych banków nie informując o tym swojego klienta, to nie jest dobry znak. Działanie za plecami jest naprawdę nieprofesjonalne.

Pośrednik a doradca

Warto jest znać różnicę pomiędzy tymi dwoma osobami, aby potem nie było żadnych nieporozumień. Pośrednik musi informować swojego klienta o tym, z jakimi instytucjami współpracuje oraz czy pobiera prowizję za korzystanie z jego usług, a jak tak to o jakiej wysokości. Doradca działa jednak niezależnie i przedstawia bogatszą ofertę swoim klientom. Bardzo wielu pośredników przedstawia się jako doradcy kredytowi, także powinno się zwracać uwagę na dzielące ich różnice. Więcej o doradcach kredytowych i kosztach współpracy z nimi znajdzie się na stronie https://www.oddechwiosny.pl/ile-kosztuje-doradca-kredytowy/

 

Sprawdź też inne artykuły