Lifestyle

Jak upędzić bimber? Czy to w ogóle legalne w Polsce?

 

Tajemnicą poliszynela jest produkcja bimbru w Polsce. Dlaczego tak jest? Ponieważ podobno jest nielegalny, a większość osób go próbowała. Znane są nawet swego rodzaju „tradycyjne” marki tego bardzo interesującego trunku. Co pewien czas dochodzą nas słuchy o rozbiciu kolejnej nielegalnej destylarni, a mimo to nadal można dostać ten szlachetny wyrób od zaprzyjaźnionych koneserów. Wydawałoby się więc, że produkcja alkoholu jest w Polsce nielegalna. W rzeczywistości produkcja alkoholu na własny użytek to dosyć skomplikowana sprawa, również pod względem prawnym.

 

Prawdziwie alchemiczna robota, czyli o destylacji słów kilka

 

Proces wytwarzania alkoholu w domowym zaciszu, potocznie zwany pędzeniem bimbru, nie jest taki prosty. Wymaga specjalistycznej wiedzy, której dawniej pilnie strzeżono pośród alchemicznego kręgu bimbrowników. Powodów jest kilka, między innymi smak i bezpieczeństwo. Źle przyrządzony „bimberek” znacząco utrudnia swoim amatorom życie, gdyż odbiera wzrok. Tak czy inaczej, jest do dosyć trudna robota. Bimber na własny użytek zaczynamy pędzić od postawienia zacieru. Tworzy się go w bardzo podobny sposób co domowe wino, tylko na o wiele większą skalę. Prawdziwą sztuką jest postawienie beczki zacieru w taki sposób, by jego smak przełożył się potem na jakość bimbru.

Produkcja alkoholu nie może się również obyć bez specjalistycznego sprzętu. Dawniej na wsiach mieszkali prawdziwi specjaliści od wytwarzania odpowiednich aparatur, często z kany lub nawet kaloryferów. Do niedawna najczęstszą taką samoróbką były aparaty z bojlerów. Obecnie jednak działają specjaliści, którzy za niemałe pieniądze sprzedają całkowicie legalnie i profesjonalnie wykonane sprzęty, w tym bardzo wydajne wierze destylacyjne. Na sam początek przygody z bimbrem wystarczy więc kilka rurek, odpowiednio spreparowany szybkowar i właśnie tak zakupiony sprzęt. Problem w tym, że nie uczyni on jeszcze nikogo prawdziwym bimbrownikiem.

Bimber na własny użytek należy produkować mądrze. Najważniejsza jest umiejętność doglądania temperatury i ciśnienia. Ta pierwsza odpowiada za produkcję „dobrego” alkoholu – jeżeli zostanie zaburzona produkt będzie trujący. Ciśnienie zaś spowoduje eksplozję, jeżeli się z nim przesadzi. Dlatego najważniejsza jest wiedza. Resztę można kupić.

 

Legalny bimber na własny użytek?

 

Wbrew pozorom produkcja bimbru w Polsce jest i nie jest legalna. Teoretycznie każdy może posiadać całą aparaturę do wytwarzania bimbru, zakupić odpowiednie drożdże oraz inne potrzebne składniki. W praktyce nie wolno mu przy ich pomocy nic zrobić. Tym bardziej złamie prawo, wprowadzając jakikolwiek efekt swoich działań na rynek. To z duża strata, również kulturowa. Produkcja alkoholu w wielu regionach ma bowiem aspekt tradycji, o czym nie należy zapominać. Na obecną chwilę podejmowane są inicjatywy, mające na celu legalizację wytwarzania bimbru. Do momentu ich ewentualnego wprowadzenia warto być może zainteresować się legalnymi formami domowej produkcji np. wina, piwa oraz nalewki. To również bardzo interesujące hobby!

Sprawdź też inne artykuły