Lifestyle

Jak szybko nauczyć się angielskiego?

Nauka języków obcych to proces czasochłonny i wymagający dużych nakładów energii. Podobnie jak w nabywaniu każdej innej umiejętności, jedną z największych trudności nauki angielskiego stanowi zbyt łatwe zniechęcanie się. Spowodowane ono jest często zbyt długim brakiem widocznych efektów edukacji. Czy możliwe jest uniknięcie tej sytuacji? Odpowiedź brzmi – tak! Wystarczy podążać za kilkoma uniwersalnymi zasadami, aby zaoszczędzić swój czas. Jak szybko nauczyć się angielskiego? 

Motywator to podstawa!

Na dobry początek nauki języka warto odnaleźć stałą motywację, która czasem może się okazać jeszcze bardziej istotna niż poprawna gramatyka. Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego właściwie chcesz posługiwać się płynnie językiem angielskim. Pragniesz zrozumieć ulubiony serial? Wyjeżdżasz na wymarzone wakacje? Uważasz, że dla własnego rozwoju i nowych znajomości warto znać drugi najczęściej używany język na świecie? Za każdym razem w chwili zwątpienia i utraty zapału powracaj do swojej odpowiedzi. Myśl o tych drobniejszych sukcesach, które składają się na to, ile już udało się nauczyć.

Wyznaczaj cele!

Ludzki mózg działa zadaniowo – jeżeli widzisz przed sobą jasno sprecyzowany cel, jesteś w stanie uzyskać o wiele większy postęp. Twoją ambicją może być po prostu szybka nauka angielskiego w domu. Wyznacz okres czasu, w którym chcesz osiągnąć konkretny rezultat, na przykład: w przeciągu pół roku chcę być w stanie zrozumieć jakąkolwiek audycję radiową. Dzięki pewnego rodzaju presji czasowej jesteś w stanie bardziej elastycznie dopasować tempo nauki, a następnie wyrobić dobre, efektywne nawyki uczenia się. Co więcej, dążenie do codziennej nauki słówek jest niezbędnym składnikiem sukcesu, ale może być równocześnie celem samym w sobie. Niezwykle motywujące bywają w tym wypadku fiszki bądź aplikacje, które regularnie tworzą statystyki związane z partiami przyswojonego materiału oraz czasem poświęconym na naukę.

Krok po kroku, po kolei!

Stawiaj sobie wyzwania, ale nie przesadzaj z doborem poziomu trudności materiałów, nawet gdy zależy Ci na szybkim przyswojeniu wiedzy. Jedynie się zniechęcisz, przecież nie od razu Rzym zbudowano! Podobnie upewnij się, czy Twoje źródła nie są z kolei zbyt łatwe, ponieważ w ten sposób marnujesz swój czas. Najlepiej dopasowane materiały do nauki angielskiego to takie, których ogólny przekaz jesteś w stanie zrozumieć w danym momencie, jednak pojawia się w nich kilka słów wymagających sprawdzenia w słowniku. Kontroluj swój bieżący poziom i dąż do ciągłego rozwoju.

Język angielski w praktyce 

„Szybko” oznacza „skutecznie”! Pamiętaj, aby do wyznaczonego celu dopasować najbardziej trafny plan edukacyjny. Jeśli chcesz płynnie mówić, uczęszczaj w spotkaniach lub wymianach międzynarodowych, tę umiejętność można wyćwiczyć tylko w praktyce. Jeśli Twoim celem jest zdanie egzaminu językowego z certyfikatem, dobrze wykwalifikowany nauczyciel pomoże Ci w przygotowaniach. Oglądaj angielskie filmy, czytaj artykuły i książki, słuchaj audycji, podcastów, piosenek. Staraj się systematycznie otaczać językiem obcym nawet podczas wykonywania innych czynności – włącz radio podczas gotowania, drogi do pracy czy wykonywania hobby. Powtarzaj usłyszane wyrażenia, nawet gdy nie rozumiesz, co oznaczają. Z czasem zaczniesz kojarzyć słownictwo, a następnie całe konstrukcje gramatyczne, które będą same z siebie naturalnie przychodziły Ci na myśl podczas konwersacji. Utrwalaj i powtarzaj codziennie! Systematycznie ćwicz, a Twoja pamięć będzie coraz lepiej funkcjonować.

 

Sprawdź też inne artykuły