Technologia

Jak sprawdzić czy telefon jest śledzony?

Żyjemy w takich czasach, że trzeba dbać o bezpieczeństwo w świecie realnym, ale również w tym cyfrowym. Codziennie słychać o różnego rodzaju atakach hakerskich na konta oraz strony internetowe. Na każdym kroku ostrzega się społeczeństwo, aby każdy chronił swoje dane przed osobami niepowołanymi. Szczególnie ostatnio głośno jest o rządowym programie Pegasus. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że zwykły szary człowiek raczej nie jest zagrożony inwigilacją ze strony rządu, ale i tak każdy musi zadbać o swoją prywatność, ponieważ istnieje na rynku mnóstwo ogólnodostępnych narzędzi szpiegowskich.

Jak sprawdzić, czy ktoś śledzi mój telefon?

Wiele sieci umożliwia już na poziomie usługi, różnego rodzaju narzędzia do szpiegowania innych telefonów. Najczęściej dochodzi do tego, jeśli masz na przykład zazdrosnego męża czy żonę. Przy zakupie dwóch telefonów na jednego abonenta, można od razu na początku kupić sobie usługę śledzącą czy to kontrolującą położenie GPS, czy monitorującą połączenia oraz SMSy. Z takich opcji często korzystają też rodzice, którzy w małym stopniu ufają swoim dzieciom. Śledzenie telefonu ma różne formy, można na przykład zlecić przekierowanie połączeń na inny numer, tak aby ten drugi dokładnie wiedział gdzie i kiedy dzwoni pierwszy. Sam fakt czy jesteś śledzony, możesz ustalić, wpisując na swoim telefonie kod *#21#.

Czy możesz jakoś się chronić?

Tam, gdzie ktoś używa przeciwko Tobie broni, masz do swojej dyspozycji różne środki obrony. Już wiesz, jak sprawdzić, czy telefon jest namierzany. Pierwszy kod, o którym tu wspomniano, pokazuje czy w ogóle jakiekolwiek niepożądane działania odbywają się na Twoim sprzęcie elektronicznym. Dzięki temu sposobowi możesz sprawdzić przekierowanie połączeń. Kod *#21# pokazuje, czy jakiekolwiek połączenia trafiają do osoby trzeciej. Możesz też bardzo łatwo sprawdzić, gdzie te połączenia są przekierowywane.

Jak się uchronić w przyszłości przed śledzeniem telefonu?

Żeby być bezpiecznym, trzeba trafić do źródła, czyli do osoby, która Cię szpieguje. Standardowy kod, który pozwala Ci sprawdzić, czy telefon jest namierzany, wyświetli informację czy faktycznie Twoje obawy były uzasadnione. Jeśli się potwierdzą, to możesz spróbować wpisać inny kod. Wpisując *#62# otrzymasz informację zwrotną, gdzie trafiały Twoje połączenia, SMSy oraz dane. Jest to o tyle istotne, że może to być osoba Ci bliska, która po prostu się martwi, partner, który nie ufa, ale zdarza się też, że będzie to przestępca, który tylko czyha jak dobrać się do majątku. Przestępstwa w sieci mają różne podłoża. Jeśli sprawdziłeś, że Twój telefon jest szpiegowany, do osoby, która to robiła, mogły nawet trafić Twoje dane adresowe. Otwiera to furtkę do innych działań niż tylko te w sieci typu włamanie na konto Facebook, Twitter czy kradzież haseł do logowania w aplikacji bankowej. Jesteś realnie zagrożony włamaniem do domu czy mieszkania. Jeśli wykryłeś takie działania, można deaktywować funkcję przekierowania połączeń kolejnym kodem ##002#. Wyłącza on niechciane przekierowania, a Twój telefon znowu jest bezpieczny.

Sprawdź też inne artykuły