Praca i biznes

Jak się zmotywować do pracy? Czym są teorie motywacji?

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o czymś takim jak samorozwój, samodyscyplina czy motywacja i praca nad sobą. Rzeczywiście samodoskonalenie i praca nad zwiększeniem swojej efektywności jest w ostatnim czasie gorącym tematem. Być może jest to odpowiedź na docierające zewsząd informacje dotyczące wypalenia zawodowego, a nawet depresji. Znalezienie w sobie motywacji do działania dla jednych nie stanowi żadnego problemu. Inni z kolei nie mają pojęcia jak ruszyć z miejsca i zacząć żyć pełnią życia. Czym tak właściwie jest motywacja i jak można pomóc sobie samemu?

Motywacja definicja

Wyobraź sobie sytuację, w której budzisz się z uśmiechem na twarzy, zrywasz się od razu po pierwszym budziku, bo przecież szkoda tracić czas na leżenie w łóżku, kiedy możesz poświęcić go na coś bardziej rozwijającego. Następnie wykonujesz serię ćwiczeń, czytasz fragment ulubionej książki, przyrządzasz sobie pyszne śniadanie i wyruszasz do pracy pełen zapału i pozytywnej energii. Czujesz, że wiesz, po co jesteś i że to, co robisz, ma sens. Wiesz, że Twoje działania wpływają korzystnie na Ciebie i Twoje otoczenie. Wiesz, że stajesz się lepszy, a swoimi poczynaniami przyczyniasz się do tego, że ludzie w wokół Ciebie też chcą być lepsi. Tak właśnie funkcjonuje człowiek, który ma motywację.

Motywacja negatywna i pozytywna

Na pojęcie motywacji można spojrzeć z dwóch różnych perspektyw. Z pewnością sam może zdefiniować, czym jest dla Ciebie motywacja negatywna i pozytywna. Otóż motywacja negatywna działa w ten sposób, że wzbudza w nas świadomość poniesienia kary, za niedopełnienie obowiązków. Taka motywacja wiąże się ze stresem i presją, aby w kryzysowych sytuacjach naprawdę działa. Z kolei motywacja pozytywna charakteryzuje się tym, że osoba motywująca się w ten sposób myśli o nagrodzie, jaka na nią czeka po wykonaniu wyznaczonych sobie zadań.

Jakie są teorie motywacji w zarządzaniu

Jeśli zajmujesz się zawodowo zarządzaniem, zapewne są Ci znane trzy słynne teorie: teoria treści, teoria procesu i teoria wzmacniania. Teoria treści to nic innego, jak słynna piramida potrzeb Maslowa, który podzielił motywację człowieka na pięć różnych grup w zależności od hierarchicznych potrzeb. Wyróżnia się potrzeby: fizjologiczne, bezpieczeństwa, społeczne, uznania i samorealizacji. Chronologiczne osiąganie wymienionych potrzeb jest dla masłowa sposobem za odnalezienie pełnej motywacji.

Czym są teorie procesu?

Teorie procesu to koncepcja wymyślona przez V.H. Vrooma, który nazwał je teoriami oczekiwań wartości. Według tej teorii sposób działania pracownika i jego motywacja opierają się na trzech głównych filarach: oczekiwaniach, wynikach oraz nagrodzie. Teoria procesu mówi o tym, że wydajna i efektywna praca stanowi podstawę do zadowolenia z siebie i budowania motywacji do osiągania kolejnych celów. Vroom uważa, że każdego człowieka charakteryzuje chęć do samodzielnego podejmowania decyzji dlatego też uznaje, że motywacja jest procesem, na który składa się samodzielne podejmowanie decyzji w każdym aspekcie życia.

Sprawdź też inne artykuły