Uroda i zdrowie

Jak samodzielnie dbać o brodę? Pielęgnacja zarostu krok po kroku

Każdy mężczyzna chciałby, aby jego broda przez cały czas wyglądała schludnie i zdrowo. Aby tak było, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów i kosmetyków, które pozwalają na samodzielną pielęgnację brody. Warto zatem wiedzieć, czy pielęgnować swoją brodę oraz jak robić to w sposób właściwy.

Dlaczego o brodę należy dbać?

Zarost, aby się dobrze prezentował, musi być właściwie pielęgnowany. Nie da się ukryć, że jeśli brody nie strzyże się systematycznie, to już po krótkim czasie straci ona na swojej atrakcyjności. Co więcej, źle prezentująca się broda sprawia, że twarz traci swoją właściwą proporcję. Jak wspomniano, zarost przycinany powinien być systematycznie. Dbać trzeba choćby o to, aby nie przysłaniał on linii ust. Czym najlepiej jest przycinać zarost? Na pewno świetnie sprawdzi się tu trymer. Oczywiście pielęgnacja brody nie kończy się jedynie na jej strzyżeniu. Ta musi być dodatkowo myta, szczotkowana i zmiękczana. Dbanie o brodę zawsze wiąże się poświęceniem czasu i kosztami związanymi z zakupem akcesoriów i kosmetyków. Taka inwestycja jest jednak konieczna. W innym wypadku mężczyzna zacznie wyglądać po prostu niechlujnie.

Czym pielęgnować brodę?

Wybór akcesoriów do pielęgnacji brody jest bardzo szeroki. Podstawowym jest na pewno zestaw wielofunkcyjny z trymerem. Warto wybrać taki, który ma przynajmniej kilkanaście nakładek oraz funkcję regulacji długości strzyżenia. Zestaw z trymerem pozwala w prosty sposób wyregulować długość zarostu zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli posiada się dość długą brodę, to do jej strzyżenia wykorzystać można maszynkę. Co jednak istotne, maszynka nie sprawdzi się w każdym przypadku. W przypadku grubych włosów, które się skręcają, strzyżenie maszynką może sprawić, że broda nie będzie jednak wyglądać estetycznie. Odpowiadając na pytanie, jak dbać o brodę, nie można zapomnieć o potrzebie jej czesania i szczotkowania. Do tego celu najlepiej jest zastosować kartacz. Jest to mała, owalna szczotka. Dlaczego szczotkowanie brody jest tak ważne? Zarost sprawia, że skóra pozbawiona jest naturalnych bodźców. Przez to zaczyna wysychać i się łuszczyć. Szczotkowane skutecznie pobudza skórę. Składniki odżywcze zaczynają docierać do tkanek skóry. Poza tym oczywiście sprawia, że broda nabiera oczekiwanego kształtu. Jak pielęgnować brodę, aby wyglądała jeszcze lepiej? Na pewno stosować trzeba odpowiednie kosmetyki.

Jakie kosmetyki do brody stosować?

Właściwa pielęgnacja brody nie może się obyć bez odpowiedniego szamponu. Jego stosowanie skutecznie oczyści zarost z wszelkiego zabrudzenia. Co więcej, dobry szampon nie tylko oczyszcza włosy, ale również je odżywia i odbudowuje. Jak jeszcze dbać o brodę domowymi sposobami? Na pewno warto stosować olejek pielęgnacyjny. Jego największą zaletą jest to, że skutecznie zmiękcza włosy. Dzięki temu broda staje się przyjemna w dotyku. Na koniec nie można zapomnieć o kosmetykach służących do układania zarostu. Na rynku odstępne są różne produkty, które do tego służą. Mowa tu o kremach i woskach. Świetnie nabłyszczają lub matowią zarost w zależności od podstaw. Teraz wiedząc, jak zadbać o brodę nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i kosmetyki.

Sprawdź też inne artykuły