Lifestyle

Jak prawidłowo zamontować prowadnice rolkowe?

Aktualnie jednym z niezbędnych elementów mebli biurowych, kuchennych i pokojowych jest szuflada. Skrywane są w niej różne dokumenty, przybory, innego rodzaju tajemnice. Do dobrego użytkowania szuflad w meblach potrzeba porządnych prowadnic, ponieważ to właśnie one przeważają wśród wszystkich dostępnych na rynku mechanizmów do wysuwania. Warto zadbać o odpowiedni rodzaj prowadnic, aby dobrze się użytkowało szuflad. Co, kiedy nadeszła pora samodzielnego montażu szuflad, ale nie wiadomo jak się za to zabrać?

Jak prawidłowo zamontować prowadnice rolkowe?

Biorąc się za remont samemu, dobrze wiedzieć, co należy robić i jak zamontować prowadnice rolkowe do szuflad, tak aby było wszystko dobrze wykonane. Jednak warto też wspomnieć czemu akurat to prowadnice rolkowe są odpowiednie. Są one najczęściej wybieranym mechanizmem, chociażby patrząc na aspekt ekonomiczny. Są one bardzo przystępne cenowo oraz posiadają prosty sposób montowania, dzięki czemu każdy może sobie pozwolić na ich samodzielny montaż. Stosowane są zazwyczaj przy szufladach dźwigających mniejsze ciężary i ich maksymalny wysuw może być dłuższy. Dobrze zamontowane prowadnice rolkowe w szufladach mogą płynnie działać przez bardzo długi czas (do kilkudziesięciu lat) bez potrzeby wymiany.

Prowadnica rolkowa składa się z dwóch części. Jeden z elementów montuje się do ścianki mebla, w którym ma się znajdować szuflada, natomiast drugi do ścianki szuflady – ważne aby wszystko było dobrze wymierzone. Przed przystąpieniem do wiercenia należy ustalić jaką długość ma szuflada, którą trzeba zamontować, aby wiedzieć jakiej długości prowadnice zastosować. Następnie trzeba wszystko odpowiednio zmierzyć i zaznaczyć na elementach, w które zaraz będzie trzeba się wwiercać. Szczególną uwagę trzeba przyłożyć do tego, żeby po obu ścianach szuflady zaznaczone elementy i miejsca były dokładnie takie same, aby nie było potem problemu z dziurawieniem szuflady lub ścianek mebla na nowo. Tak naprawdę właśnie wyznaczenie odpowiednich miejsc wiercenia jest kluczowe w całym procesie, bo od tego zależy cały dalszy proces montażu. Cały proces powinien zawierać w sobie kluczowe etapy, jakimi są:

  • wymierzenie szuflady,
  • oznaczenie miejsc, w których mają być przymocowane prowadnice,
  • zrobienie otworów montażowych,
  • przymocowanie prowadnic do wnętrza mebla, w którym ma się znajdować szuflada,
  • przymocowanie prowadnic do szuflady,
  • pozycjonowanie prowadnic,
  • ułożenie szuflady i wsunięcie,
  • przytwierdzenie frontu meblowego.

Proces tego, jak zamontować prowadnice rolkowe nie jest niczym ciężkim i nikomu nie powinien sprawić większych kłopotów, najbardziej odpowiedzialnym zadaniem jest dokonywanie pomiarów, ponieważ jeśli wystąpi jakiś błąd i jedna ze stron będzie wyżej zamocowana od drugiej, mechanizm nie będzie w stanie odpowiednio i płynnie działać. Wówczas trzeba będzie wszystko na nowo montować i ingerować dalej w strukturę szuflady, co nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w pewnym momencie może ona się nie nadawać do użytku.

Inne rodzaje prowadnic

Warto również zapoznać się z pozostałymi rodzajami prowadnic, aby na pewno nie popełnić błędu przy dokonywaniu zakupu. Wyróżniane są jeszcze dwa ich rodzaje:

  • prowadnice kulkowe – równie popularne jak rolkowe, jednakże używane do szuflad, które mają dźwigać większe ciężary (nawet do 100 kg). Charakteryzują się one maksymalnym i częściowym wysuwem, samo-domykaniem się, cichym domykiem i systemem tak zwanego push to open (otwieranie przez naciśnięcie).
  • prowadnice do dolnego montażu – idealne do szuflad drewnianych. Montowane są pod dnem szuflady, a nie w ściankach, dzięki czemu nie widać ich, gdy szuflada się wysuwa. Również charakteryzują się samodomykiem, częściowym i maksymalnym wysuwem, cichym domykiem i tak jak kulkowe – systemem push to open.

Polecany również z oferty sklepu jest siłownik gazowy meblowy, który nadaje się nie tylko do mebli kuchennych, ale również pokojowych. Siłowniki zapobiegają niszczeniu się szafek. Pozwala na łatwe i płynne otwieranie frontów, klap i tym podobnych. Rozróżnia się dwa ich rodzaje: do szafek, z frontami otwierającymi się ku górze oraz do szafek, z frontem otwieranym do dołu.

Sprawdź też inne artykuły