Motoryzacja

Jak prawidłowo odłączyć i podłączyć akumulator w samochodzie?

Niemal każdemu właścicielowi samochodu zdarzyła się sytuacja, w której akumulator uległ rozładowaniu bądź uszkodzeniu. W takim przypadku konieczne jest jego odłączenie w celu naładowania bądź wymiany na nowy. Odłączenie akumulatora to tylko jedna czynność, druga równie ważna to jego podłączenie. Nie da się ukryć, że są to czynności, które opanowane powinien mieć każdy kierowca. Nie zawsze oczywiście jednak tak jest. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo odłączyć i podłączyć akumulator samochodowy.

Ważne zachowanie prawidłowej kolejności

Akumulator nie można być odłączany i podłączany w przypadkowy sposób. Ważne jest tu zachowanie prawidłowej kolejności. Dla większości kierowców czynności te wydają się bardzo proste. Stwierdzić jednak trzeba, że mimo iż wydaje im się to mało skomplikowane, to wielu z nich popełnia podstawowe błędy. Tymczasem kolejność, w jakiej odłączany i podłączany powinien być akumulator, ma ogromne znaczenie. W przypadku braku jej zachowania może dojść do uszkodzenia akumulatora. W najgorszej sytuacji może nawet dojść do uszkodzenia układu elektrycznego w samochodzie. Jak zatem prawidłowo odłączyć akumulator i ponownie go podłączyć?

Odłączenie akumulatora samochodowego

Jak odłączyć akumulator? Przede wszystkim pamiętać trzeba, aby akumulator zawsze odłączany był przy wyłączonym silniku. Istotne jest także, aby silnik był zimny. Jeśli zatem wcześniej przez dłuższy czas był włączony, wówczas należy poczekać, aż ostygnie. Próba odłączenia akumulatora przy rozgrzanym silniku może skończyć się niezbyt dobrze. Oprócz wyłączenia silnika ważne jest, aby wyłączyć wszelkie odbiorniki prądu z akumulatora. Mowa tu choćby o radiu samochodowym.

W tym momencie przejść można już do samego odłączenia akumulatora. W pierwszej kolejności zawsze odłączyć należy biegun ujemny. Dopiero w drugiej kolejności odłączany jest biegun dodatni. Kolejność ta jest bardzo ważna. Po odłączeniu obu klem możliwe jest wyjęcie akumulatora z samochodu.

Podłączenie akumulatora do samochodu

Wiedząc, jak odpiąć akumulator, koniecznie trzeba wiedzieć jeszcze jak go prawidłowo podłączyć. Jeśli chodzi o kolejność wykonywanych czynności, to w tym przypadku obowiązuje procedura odwrotna. W pierwszej kolejności podłączany jest biegun dodatni, w drugiej ujemny. Po podłączeniu obu we wskazanej kolejności możliwe jest włączenie wszystkich odbiorników prądu i sprawdzenie, czy wszystko działa w sposób prawidłowy.

Jak zatem widać, podłączenie akumulatora w samochodzie nie jest skomplikowane. Pamiętać jednak trzeba jeszcze o kilku istotnych sprawach. Przed samym podłączeniem warto wcześniej dokładnie oczyścić obie klemy i podstawę mocowania baterii, a następnie wszystko osuszyć. Oczyszczenie akumulatora ma istotne znaczenie. Wszelkie zanieczyszczenia mogą bowiem przyczyniać się do mniejszej sprawności przewodzenia prądu, a tym samym do spadku wydajności akumulatora. Zachowując wszystkie powyższe wskazówki, można być pewnym, że akumulator pracować będzie w sposób prawidłowy i wydajny.

Sprawdź też inne artykuły