Lifestyle

Jak napisać list motywacyjny? Dlaczego się go pisze?

Z pewnością zależy Ci na tym, aby jak najlepiej prezentować się w towarzystwie. To naturalne, że każdy chce być dobrze postrzegany przez otoczenie. Aby to osiągnąć, wystarczy odpowiednie zachowanie. Jak jednak sprawić dobre wrażenie, kiedy aplikuje się gdzieś i nie ma się pewności, czy spośród kandydatów otrzyma się zaproszenie na rozmowę? Istnieje możliwości, by zrobić dobre wrażenie, bez konieczności bezpośredniej prezentacji. Jest to list motywacyjny. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak odpowiednio przygotować to pismo.

Po co pisze się list motywacyjny?

List motywacyjny to forma, w której masz niebywałą szansę zaprezentować się przed Twoim potencjalnym pracodawcą lub dyrektorem szkoły. Zasadniczo list motywacyjny załącza się do każdej aplikacji i podania. Może więc to być praca, staż, wolontariat lub szkoła prywatna.

Dobrze przygotowany list pozwala poznać Cię jako idealnego kandydata na dane stanowisko. To także szansa zaprezentowania się i wykazania, jakie są Twoje motywacje. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to pierwszy, bardzo ważny kontakt z osobą, która będzie decydować w Twojej sprawie. Jak powszechnie wiadomo, to właśnie pierwsze wrażenie jest istotne, dlatego warto poznać zasady i złote reguły, które pozwolą Ci już na samym początku osiągnąć sukces i przejść do kolejnego etapu rekrutacji.

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Przed przystąpieniem do napisania listu, musisz przygotować sobie listę najbardziej wyróżniających Cię rzeczy. List motywacyjny nie jest długą formą pisemną. Wobec tego najlepiej, byś na jednej stronie zawarł najbardziej istotne fakty dotyczące Twojej osoby. Pamiętaj, że muszą to być prawdziwe informacje, które dodatkowo pozwolą Cię zobaczyć jako odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Waż każde słowo, tworząc zdania w pełni poprawne pod względem językowym i stylistycznym. Wysoka jakość przygotowanego przez Ciebie listu zaświadcza również o Twojej solidności, a to bardzo ważna cecha każdego pracownika.

Pamiętaj także, że jest to forma, która pisana może być tylko w formie oficjalnej. Nie ma więc tu miejsca na potoczne sformułowania czy luźną składnię. Zachowanie odpowiednich zasad, pozwoli zauważyć w Tobie cechy szczególnie pożądane wśród pracowników.

Zastosuj odpowiedni wzór

List motywacyjny, podobnie jak inne oficjalne formy pisemne, posiada elementy, które zawsze powinny się w nim znaleźć. Przede wszystkim zacznij od nadawcy i adresata. Standardowo swoje dane, również te kontaktowe, umieść w lewym górnym rogu. Stosownie niżej, po prawej stronie zapisz dane osoby, do której się zwracasz lub właściwej instytucji. Nie zapomnij zapisać miejscowości i daty w prawym górnym rogu. Zachowaj także zwroty grzecznościowe rozpoczynające list, a także kończące go. Pamiętaj, że podpisując się własnoręcznie, okażesz szacunek osobie, do której kierujesz list.

Pamiętaj, że list motywacyjny składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Postaraj przedstawić się i wykazać swoje najlepsze cechy, które sprawią, że staniesz się idealnym kandydatem. Zakończ list informacją o dodatkowych elementach, które dokładniej opisują Twoje kompetencje.

Sprawdź też inne artykuły